Wróć do strony głównej
Aktualności | 26.01.2023

Kształcimy "Talenty Jutra"

Beata Gajewska oraz Kajetan Grzelka z Wydziału Farmaceutycznego UMW zostali laureatami konkursu "Talenty Jutra", organizowanego przez Fundację Empiria i Wiedza. Kapituła doceniła  realizowane przez naszych naukowców innowacyjne projekty badawcze.

"Talenty Jutra" to program grantowy adresowany do młodych naukowców, którzy mają szczególne osiągnięcia w jednej z pięciu kategorii (biotechnologia, informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne, nauki biologiczne oraz nauki o zdrowiu i medycyna, nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, nauki fizyczne i astronomia) oraz dopiero rozpoczynają karierę naukowo-badawczą. 

Na konkurs wpłynęło prawie sto zgłoszeń. Jury wybrało 20 laureatów, którzy otrzymali granty w wysokości 25 tys. zł na rozwój prac. Projekty oceniała kapituła złożona z naukowców, przedstawicieli szkół wyższych oraz biznesu.

W gronie zwycięzców znaleźli się studenci Wydziału Farmaceutycznego UMW:

Beata Gajewska - projekt "Badania wpływu polimorfizmów genów kodujących metaloproteinazy-2 i -9 na rozwój i przebieg insulinooporności"

Celem projektu jest dostarczenie nowych informacji dla rozwoju nowoczesnej diagnostyki diabetologicznej i potencjalnych nowych metod monitorowania stanu zdrowia i progresji choroby u pacjentów obciążonych genetycznie. Da to podstawy do dalszych badań nad molekularnymi mechanizmami zaburzeń metabolicznych i poszerzenia wiedzy o wpływie zmienności genetycznej na różnice w przebiegu tych schorzeń.

Kajetan Grzelka - projekt: "Dojenie korzeni za pomocą naturalnych rozpuszczalników eutektycznych (DES) i elektroporacji (PEF) jako innowacyjna metoda pozyskiwania związków aktywnych roślin leczniczych"

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej metody pozyskiwania z tarczycy bajkalskiej związków aktywnych mających duży potencjał zastosowania w lecznictwie m. in. z racji na ich właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdepresyjne. Zakłada ona tzw. "dojenie korzeni" czyli przyżyciowe, wielokrotne, zachodzące za pomocą impulsów elektrycznych wyciąganie z korzeni substancji, które następnie trafią do mieszaniny solwentów eutektycznych - ekologicznych rozpuszczalników o diametralnie niższym negatywnym wpływie na środowisko od obecnie szeroko stosowanych takich jak np. metanol.

Kajetan Grzelka dodatkowo otrzymał nagrodę specjalną, ufundowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK wyróżnił pięć prac wpisujących się w ideę 3W, tj. woda, wodór i węgiel, które wspierają zrównoważony rozwój, a ich efektywne wykorzystanie może zmienić przyszłość.

Oprac. na podstawie materiałów organizatora
Fot. Materiały organizatora

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 26.01.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 31.01.2023