Kultura Uzdrowiskowa jako studia podyplomowe na naszej uczelni
Po raz drugi uruchamiane są studia podyplomowe Kultura Uzdrowiskowa na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej. Trwa nabór, pierwszy semestr rozpoczyna się w październiku 2017.
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu ogłasza rozpoczęcie naboru na II edycję dwuletnich studiów podyplomowych kultury uzdrowiskowej. Studia trwają 4 semestry i rozpoczną się w październiku 2017. Zajęcia odbywają się we Wrocławiu, w Muzeum Farmacji, ul. Kurzy Targ 4.
Absolwenci studiów uzyskają tytuł specjalisty w zakresie optymalizacji świadczeń w standardzie uzdrowiskowym.
Studia są przeznaczone dla urzędników państwowych i samorządowych, członków Zarządów Uzdrowisk, członków Komisji Uzdrowiskowych, pracowników uzdrowisk i osób zainteresowanych podjęciem pracy w uzdrowiskach, właścicieli hoteli i pensjonatów zainteresowanych prowadzeniem działalności w standardzie uzdrowiskowym, potencjalnych inwestorów zainteresowanych tworzeniem infrastruktury uzdrowiskowej, lekarzy uzdrowiskowych i przedstawicieli innych zawodów medycznych (rehabilitantów, pielęgniarek itp.). Warunkiem podjęcia studiów podyplomowych jest ukończenie studiów wyższych i posiadanie tytułu magistra (lub lekarza medycyny).
Czesne wynosi 3.tys.zł za semestr, opłata wpisowa to 85 zł. Ogólna liczba godzin zajęć dydaktycznych wynosi 213, w tym 67 godzin wykładów, 96 godzin seminariów/konwersatoriów i 50 godzin proseminariów/seminariów dyplomowych.
Celem studiów jest uzyskanie przez absolwentów szerokiego zakresu kompetencji w zakresie: prowadzenia działalności w standardzie uzdrowiskowym; zapewnienia pacjentom prawidłowej opieki i dostosowanych do ich potrzeb zdrowotnych warunków pobytu; dostosowania diety do różnych rodzajów schorzeń; wyeliminowania zagrożeń związanych potencjalnie z pobytem w uzdrowisku lub w obiektach zlokalizowanych poza obszarem uzdrowisk, ale świadczących usługi w standardzie uzdrowiskowym. Absolwenci uzyskają wiedzę dotyczącą aktualnych tendencji w dietetyce i farmakoterapii, oraz dotyczącą zagrożeń zdrowia pacjentów związanych ze stosowaniem niewłaściwej diety lub używaniem leków i produktów medycznych w sposób niezgodny ze współczesnym standardem klinicznym. Zapoznają się z prawami pacjenta przebywającego w uzdrowisku i w placówkach świadczących usługi w standardzie uzdrowiskowym, w których klient uzyskuje status pacjenta. Zapoznają się z zasadami odpowiedzialności świadczeniodawców usług w standardzie uzdrowiskowym za szkody powstałe u klientów w wyniku korzystania z tych usług lub z powodu niezapewnienia odpowiedniej opieki itp. W programie studiów znajdą się zagadnienia związane z pozyskiwaniem funduszów na inwestycje uzdrowiskowe, w tym ze środków Unii Europejskiej, a także elementy historii uzdrowisk w Europie i w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem czynników, które umożliwiły pomyślny rozwój niektórych uzdrowisk i które stały się przyczyną upadku innych. Absolwenci zapoznają się z zasadami kształtowania przestrzeni publicznej uzdrowisk, z uwzględnieniem stałych i zmiennych elementów infrastruktury, dostosowanych do oczekiwań klientów oraz zmian w standardzie wiedzy medycznej.
Program studiów ma charakter praktyczny, umożliwiając absolwentom wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności w zarządzaniu działalnością uzdrowiskową i wykonywaniu pracy zawodowej związanej z działalnością leczniczą i opiekuńczą na rzecz pacjentów. Dla słuchaczy studiów przygotowane zostały podręczniki ujęte w serii Kultura uzdrowiskowa w Europie, pod redakcją naukową prof. dr hab. Bożeny Płonki-Syroki oraz obszerny zestaw lektur, którego autorami są wykładowcy. Zajęcia będą się odbywały w dni wolne od pracy.
Nabór na studia podyplomowe kultury uzdrowiskowej rozpoczął się 1 marca 2017 i będzie trwał do 1 września 2017. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (40) rekrutacja zostanie zakończona po wypełnieniu tego limitu. Studia zostaną uruchomione jeżeli do 1 września 2017 zgłosi się 20 kandydatów.
Zgłoszenia kandydatów na studia należy wysyłać w formie papierowej, listem poleconym, na adres sekretarza Komisji Rekrutacyjnej, mgr Agnieszki Kaźmierczak: Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 50-566 Wrocław, ul. Borowska 211 oraz w formie elektronicznej na adres: kulturauzdrowiskowa@gmail.com
Formularz rekrutacyjny
Program:
Prof. dr hab. Bożena Płonka-Syroka
2. Historia wybranych uzdrowisk Dolnego Śląska
Prof. WSB dr hab. Romuald Łuczyński
3. Historia wybranych uzdrowisk polskich – uwarunkowania niepowodzenia ich oferty i upadku
Prof. UŁ dr hab. Jarosław Kita
4. Kształtowanie przestrzeni publicznej uzdrowisk. Stałe i zmienne elementy infrastruktury uzdrowiskowej i ich wykorzystanie od czasów starożytnych po współczesne
Dr Mateusz Dąsal, mgr Agnieszka Kaźmierczak
5. Podstawy wiedzy dotyczącej optymalizacji farmakoterapii podczas leczenia uzdrowiskowego
Prof. dr hab. Anna Wiela-Hojeńska
6. Podstawy żywienia w lecznictwie uzdrowiskowym
Prof. dr hab. Halina Grajeta
7. Opieka całodobowa i podstawy pierwszej pomocy dla pacjentów uzdrowisk
Prof. dr hab. Kazimierz Gąsiorowski
8. Podstawy wiedzy o suplementach diety, parafarmaceutykach i środkach tzw. medycyny niekonwencjonalnej stosowanej przez pacjentów w uzdrowiskach. Korzyści i zagrożenia
Dr Magdalenia Hurkacz
9. Współczesne polskie ustawodawstwo uzdrowiskowe. Aspekty teoretyczne i praktyczne.
Dr Marek Stych
10. Prawa pacjenta w lecznictwie uzdrowiskowym
Dr Marek Stych
11. Pozyskiwanie funduszy europejskich i innych rodzajów wsparcia finansowego rozwoju uzdrowisk i obszarów o tzw. potencjale uzdrowiskowym
Dr Aleksandra Szlagowska
12. Pozyskiwanie funduszy europejskich – zarządzanie projektem, zajęcia praktyczne
Mgr Aleksander Zuchowski
13. Proseminarium dyplomowe
Dr Aleksandra Szlagowska, Dr Mateusz Dąsal
14. Seminarium dyplomowe
Prof. dr hab. Bożena Płonka-Syroka, Prof. UŁ dr hab. Jarosław Kita, Prof. WSB dr hab. Romuald Łuczyński
REKRUTACJA
Kandydaci na studia podyplomowe powinni wysłać na podane wyżej adresy wypełniony formularz rekrutacyjny oraz wpłacić w terminie do 1 września 2017 opłatę rekrutacyjną (85 zł) na konto: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wybrzeże L. Pasteura 1 50-367 Wrocław, Bank BZ WBK XXXV O/Wrocław nr rachunku: 35 1500 1793 1217 9000 9997 0000
Osoby przyjęte na studia podyplomowe zostaną powiadomione o przyjęciu do 15 września 2017. Będą wówczas zobowiązane przesłać kopię dyplomu ukończenia studiów z tytułem magistra lub lekarza medycyny.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest terminowe zaliczenie przez studenta wszystkich przedmiotów znajdujących się w programie studiów i terminowe opłacanie czesnego. Warunkiem ukończenia I roku studiów jest napisanie na podstawie literatury przedmiotu pracy proseminaryjnej (o objętości ok. 30 stron). Warunkiem ukończenia II roku studiów jest napisanie pracy dyplomowej (o objętości ok. 50 stron) na podstawie badań własnych.
Kierownik Studiów: Prof. dr hab. Bożena Płonka-Syroka
Adres do korespondencji: Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej UMW, ul. Borowska 211 A, 50-556 Wrocław
mail: bozena@plonka-syroka.pl kulturauzdrowiskowa@gmail.com tel: 512 279 041