




Lekarz i pisarz - podobne zawody
Sławek Gortych – absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, stomatolog, autor kryminałów, wielbiciel Karkonoszy. Pierwszą część "Karkonoskiej serii kryminalnej" – "Schronisko, które przestało istnieć" – napisał na studiach, między egzaminami. Jak mu się udało pogodzić wymagające dużego zaangażowania studia z pisaniem książek? – To dziwnie zabrzmi, ale pomogły mi właśnie studia medyczne, które wymagają systematyczności, sumienności, wytrwałości w dążeniu do celu. Tak samo jest w pisaniu książek. To dość podobne zawody, są równie głęboko humanistyczne – mówi autor.
Ale zanim pojawiła się pasja pisania było marzenie o… medycynie sądowej. Świetnie zdana matura pozwoliła dostać się na upragniony wydział lekarski.
– Chciałem zostać lekarzem sądowym, tak wyobrażałam sobie swoją przyszłość. Jednak obcowanie z tym rodzajem śmierci okazało się dla mnie zbyt przejmujące. Przyzwyczaiłem się do widoku zmarłej osoby, do specyficznego zapachu podczas sekcji zwłok, ale spotkanie z ludzkim dramatem – bo w przypadku medycyny sądowej nie możemy mówić o umieraniu w pokoju, w otoczeniu bliskich, po dobrym i długim życiu – było dla mnie trudne do przeżycia. Zwłaszcza, gdy człowiek zderza ten ogrom ludzkich cierpień doznanych przez pacjenta za życia ze świadomością, że to zło, które się wydarzyło, jest czymś absolutnie nieodwracalnym i raczej nienaprawialnym. I o ile możemy poprzez sekcję pomóc, aby sprawiedliwości stało się zadość, o tyle samemu zmarłemu już niestety nie pomożemy, nie uleczymy go. Z tym nie potrafiłem sobie poradzić – mówi Sławek Gortych.
Dlatego trzeba było zmienić życiowe plany. Po zdaniu wszystkich egzaminów na pierwszym roku wydziału lekarskiego przeniósł się na lekarsko-stomatologiczny.
– Jako dziecko miałem zdolności plastyczne. Chodziłem na różne zajęcia: witraż, malarstwo, rzeźbę. Stomatologia, oprócz rzetelnej wiedzy, wymaga też zdolności manualnych, więc uznałem, że to coś dla mnie – tłumaczy wybór innego kierunku studiów.
Tu Sławek Gortych realizował się na pierwszym roku podczas zajęć z podstaw protetyki stomatologicznej – modelował wosk, wygładzał gips, obrabiał metal. Wtedy właśnie zaczęła powstawać pierwsza część "Karkonoskiej serii kryminalnej" – "Schronisko, które przestało istnieć", które ukazało się w lipcu 2022 roku. Po dwóch latach, we wrześniu 2024 r., tą niezwykłą historią ukazaną w przepięknej scenerii Karkonoszy zainteresowała się branża filmowa. Miejmy nadzieję, że wkrótce książka doczeka się ekranizacji.
– Już samo wydanie książki było spełnieniem mojego marzenia, a co dopiero film! Nawet w najśmielszych snach nie miałem takiej wizji. To dla mnie ogromnie nobilitujące, zwłaszcza, że otwiera to przed pisarzem kolejne możliwości. Mam nadzieję, że uda się wiernie odtworzyć klimat książki i pokazać wyjątkowego ducha Karkonoszy – mówi Sławek Gortych.
Produkcją zajmie się Aurum Film, znane z takich filmów jak "Boże Ciało" czy "Carte blanche". Autor podpisał już wstępną umowę, która zakłada, że w ciągu 2 lat rozpoczną się prace nad projektem. Teraz producentka, a jest nią Aneta Hickinbotham, przygotowuje się do produkcji, zbiera środki finansowe itd. Po tym, jak Gortych zaprosił ją do Jagniątkowa, do domu Gerharta Hauptmanna, niemieckiego laureata literackiej nagrody Nobla, przekonana jest, że karkonoska sceneria i niezwykły klimat gór będą idealnym tłem dla filmu.
Sławek Gortych Karkonosze kocha od zawsze. Tropi tu niezwykłe historie i legendy. W jego książkach góry są traktowane niemal jak główny bohater i historie zebrane przez Gortycha od napotkanych tam ludzi są inspiracją do pisania kolejnych części serii. Z tych właśnie historii i rozmów w 2023 r. powstała kolejna książka, “Schronisko, które przetrwało”, która zdobyła tytuł Książki Roku 2023 w kategorii Kryminał, Sensacja, Thriller w największym plebiscycie czytelniczym w Polsce, organizowanym przez lubimycztać.pl.
Zaraz po premierze pierwszego tomu, a podczas prac nad drugim, w 2022 roku autor rozpoczął lekarski staż podyplomowy w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym.
– To był wymagający czas: praca, nauka i jednocześnie konieczność promowania książki. Dlatego po zakończeniu stażu zrobiłem sobie kilkumiesięczną przerwę od stomatologii i w tym czasie napisałem trzeci tom, "Schronisko, które spowija mrok" – mówi.
Autor zdobył wiele nagród, m.in. został uhonorowany Karkonoską Nagrodą Literacką przyznawaną przez polsko-niemieckie jury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, kultury i sztuki Śląska. Jego książki tłumaczone są na język czeski, cieszą się zainteresowaniem w Niemczech.
Sławek Gortych prowadzi blog "Zagubiony w Karkonoszach". Uwielbia górskie schroniska, zarówno te istniejące, jak Odrodzenie czy Strzecha Akademicka, ale i te, o których pamięć zaczęła zanikać, jak choćby schronisko im. Księcia Henryka, które spłonęło w 1946 roku, a jego ostatni właściciel i dwaj synowie zaginęli. To właśnie zagadka tego miejsca stała się inspiracją do napisania pierwszego tomu serii. Wśród takich historii Gortych się wychował, tu przyjeżdżał z rodzicami, przyjaciółmi, czasem sam. Tu spędzał każde wakacje, ferie, święta. Karkonosze są kopalnią historii i wspomnień. Czytelnicy czekają na kontynuację serii, na czwartą część kryminału, choć autor nie zakończył jeszcze promocji trzeciej.
– Bardzo dużo jeżdżę po Polsce. Mam za sobą ponad 200 spotkań autorskich, docieram do czytelników w dużych miastach i na wioskach, prawie codziennie odwiedzam inne miejsce i mam kolejne spotkania – mówi i dodaje: – Te spotkania dają mi ogromnie dużo, rozmowa z drugim człowiekiem jest dla mnie bardzo ważna. To tak samo jak w medycynie, rozmowy z pacjentami też są przecież niezwykle istotne, bo zarówno pacjent, jak i czytelnik, szukają u swojego lekarza czy w książkach swojego ulubionego pisarza jakiejś formy pomocy, ukojenia, odpowiedzi na pewne pytania. Nadziei.
Pisarz podkreśla, że to, że jest absolwentem UMW, dentystą pomogło mu w podjęciu ryzyka pisania książek. –Mogłem zagrać vabank wiedząc, że mam fach w ręku, dobry i stabilny zawód. To pomogło mi podjąć próbę realizacji pisarskich marzeń – dodaje.
Najbliższe spotkanie z autorem "Karkonoskiej serii kryminalnej" odbędzie się we Wrocławiu, 3 grudnia o godz. 17.30 w Bibliotece Publicznej przy ul. Sztabowej 98.
Fot. Rafał Leszczewski/Tomasz Walów