Lekarze z USK dokonali ortopedycznego przełomu
Zespół specjalistów z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu naszego szpitala przeprowadził pierwszy w Europie przeszczep aparatu wyprostnego u pacjenta z nowotworem rzepki.
We wspomnianej operacji uczestniczyli m.in. kierownik Kliniki prof. Szymon Dragan, dr Szymon Dragan oraz dr Krzysztof Zimmer. Pacjent został zoperowany przed rokiem, jednak lekarze postanowili poczekać z publikacją wyników do chwili, gdy powróci on do pełnej sprawności. Przeszczep rzepki, ktory został wykonany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, jest drugim tego typu na świecie (pierwszy przeprowadzono w Indiach).
– O unikalności operacji stanowi fakt, że u tego pacjenta nie mogliśmy zastosować standardowej metody leczenia, którą jest wycięcie guza olbrzymiokomórkowego rzepki i uzupełnienie powstałej w ten sposób loży preparatami kostnymi lub kościozastępczymi – mówił prof. Szymon Dragan podczas konferencji prasowej poświęconej operacji. – Konieczna była rekonstrukcja całego aparatu wyprostnego, żeby pacjent mógł prostować staw kolanowy, więc podjęliśmy decyzję o przeszczepie.
Dr Szymon Dragan doprecyzował, że problem stanowiło przede wszystkim bardzo rzadkie umiejscowienie guza. – Guz olbrzymiokomórkowy w ortopedii występuje dosyć często, ale w samej rzepce jest ogromnie rzadki. Na przestrzeni ostatniego wieku opisano nie więcej niż 150 przypadków jego wystąpienia, co sprawiło, że zastosowanie klasycznego leczenia nie było możliwe.
Materiał do przeszczepu pochodził od zmarłego dawcy i został przygotowany przez bank tkanek RCKiK w Katowicach. Obejmował cały aparat wyprostny włącznie z zaatakowaną guzem rzepką, a całość wszczepu mierzyła 14 cm długości. Podjęto decyzję o niepodawaniu pacjentowi leków immunosupresyjnych, żeby nie osłabiać sił odpornościowych organizmu. Lekarze nie byli pewni, czy martwa kość wszczepiona w żywy staw kolanowy będzie prawidłowo funkcjonować, lecz po roku wiadomo jednak, że operacja zakończyła się sukcesem. – Wszystkie badania kontrolne wykazują prawidłową funkcję i przebudowę przeszczepionego aparatu, a nowotwór został całkowicie usunięty – podsumował dr Szymon Dragan.
Dr Krzysztof Zimmer podkreślał, że to dokonanie może pomóc również sportowcom, którzy często borykają się z problemami z aparatem wyprostnym. – Ten zabieg pokazuje, jak z typowej chirurgii onkologicznej można przejść do etapu medycyny rekonstrukcyjnej. W tym sensie wysokiej klasy techniki operacyjne stają się elementem rutynowych zabiegów – mówił.
Z efektów operacji cieszy się przede wszystkim pacjent, który po pół roku od operacji był w stanie wrócić do pracy i dziś cieszy się pełną sprawnością. Po operacji musiał jednak zrezygnować z ulubionej jazdy na rolkach, ale jest w stanie podejmować umiarkowaną, rekreacyjną aktywność fizyczną, taką jak okazyjna jazda na rowerze czy spacery.
– Chcieliśmy pokazać, że Polska ortopedia znajduje się na tak wysokim poziomie, że umożliwia przywrócenie pacjentom radości życia i szans na normalne funkcjonowanie. Ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy w ramach interdyscyplinarnego zespołu specjalistów gotowych dzielić się wiedzą dla dobra pacjentów – podsumował prof. Dragan.