Wróć do strony głównej
Aktualności | 12.01.2023

LIDER XIV

NCBiR poszukuje Liderek i Liderów innowacji, którzy wyróżniają się naukowymi pomysłami i mają potencjał, by pełnić rolę kierowników projektów badawczo-rozwojowych. Do zdobycia są granty w wysokości do 1,8 mln zł na realizację jednego projektu.

Nabór wniosków do XIV edycji Programu LIDER rozpocznie się 17 lutego br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na granty dla naukowców przeznaczy 80 mln zł. Konkurs skierowany jest do badaczek i badaczy, których wyniki prac badawczo-rozwojowych mogą być wdrożone w gospodarce i którzy spełniają się w roli kierowników kilkuosobowych zespołów lub mogą, dzięki udziałowi w konkursie, rozwinąć swoje kompetencje lidera grupy badawczej.

Celem Programu LIDER jest wsparcie rozwoju kadry naukowej w szczególności przez finansowanie programów adresowanych do młodych naukowców w rozumieniu art. 360 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zmierzających do podnoszenia kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych (o charakterze badań aplikacyjnych i rozwojowych), których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Projekty powinny obejmować badania aplikacyjne i prace rozwojowe.

Program adresowany jest do osób, które:

  • są doktorantami lub nauczycielami akademickimi – i nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat (do okresu tego nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, oraz w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych) i są zatrudnione w podmiocie o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • nie posiada tytułu profesora w rozumieniu art. 177 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo szkolnictwie wyższym i nauce;
  • są autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadają patenty lub wdrożenia,
  • dotychczas nie uczestniczyły w roli kierownika projektu w programie LIDER,
  • pozyskają do współpracy jednostkę naukową, która posiada siedzibę w Polsce i która zatrudni kierownika projektu oraz członków utworzonego przez niego zespołu badawczego,
  • posiadają obywatelstwo polskie lub kartę pobytu w Polsce albo są obywatelami Unii Europejskiej, którzy przebywają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące, a ich pobyt jest zarejestrowany.

Wnioskodawca aplikuje do programu wraz z Jednostką, którą może być organizacja badawcza (publiczna lub prywatna) prowadząca badania naukowe lub prace rozwojowe.
Szczegółowe warunki uczestnictwa w XIV edycji konkursu w Programie LIDER zostały określone w dokumentacji konkursowej (Regulamin konkursu wraz z załącznikami).

 

Przed przystąpieniem do projektu prosimy o zapoznanie się z Zarządzeniem Rektora Nr 222/XVI R/2022:
https://www.umw.edu.pl/pl/zarzadzenia/zarzadzenia-rektora/2022/nr-222xvi-r2022-procedura-dotyczaca-przygotowania-i-realizacji

W szczególności prosimy o zapoznanie się z obowiązującą procedurą oraz załącznikiem nr 1 - wnioskiem o udział w projekcie.

 

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Centrum Zarządzania Projektami: projekty@umw.edu.pl

Autor: Natalia Marchut Data utworzenia: 12.01.2023 Autor edycji: Natalia Marchut Data edycji: 12.01.2023