Wróć do strony głównej
Aktualności | 20.05.2025

Miasto sfinansuje 4 projekty studenckie UMW

Cztery projekty Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymały finansowanie w ramach miejskiego konkursu FAST. Pierwszą pozycję na liście rankingowej zajął wniosek złożony przez SKN Neurologicznego pod nazwą: „rozwój technologii VR w rehabilitacji pacjentów po udarze z zespołem zaniedbywania przestrzennego”. 

Trzy pozostałe, nagrodzone projekty UMW, zostały zgłoszone przez SKN Chorób Serca, SKN Mikrobiologii Farmaceutycznej "MICRO&Pharm" oraz SKN Pielęgniarstwa chirurgicznego i leczenia ran. Wszystkie zostaną zaprezentowane w osobnych artykułach.

Cykl prezentacji rozpoczynamy od projektu neurologicznego, który zakłada stworzenie innowacyjnego narzędzia rehabilitacyjnego dla pacjentów po udarze, u których występuje zespół zaniedbania przestrzennego.

Projekt ten będzie realizowany w ramach interdyscyplinarnej współpracy między środowiskami medycznymi i technologicznymi, w tym z: Kołem Naukowym Signum, KN VisionARy oraz niezależnymi referentami z Politechniki Wrocławskiej. Opiekunem projektu ze strony UMW jest dr Marta Nowakowska-Kotas z Kliniki Neurologii.

- Zależało nam na tym, aby znaleźć partnerów, którzy będą w stanie uzupełnić nasze kompetencje, tak aby nie tylko stworzyć program VR do rehabilitacji (takie już dziś są dostępne do znalezienia w sieci), ale również dołożyć coś nowatorskiego od siebie – mówi Sylwiusz Knotek z SKN Neurologicznego. 

Koncepcja zakłada opracowanie zestawu gier terapeutycznych w przestrzeni trójwymiarowej, które będą umożliwiały stopniową poprawę funkcji percepcyjno-motorycznych. Kluczowym elementem innowacyjności rozwiązania będzie możliwość dostosowywania poziomu trudności ćwiczeń w sposób dynamiczny, uwzględniając indywidualne potrzeby. System będzie wykorzystywał nowoczesne technologie monitorowania aktywności neuronalnej oraz wzrokowej – EEG (elektroencefalografia) i EYE-tracking (śledzenie ruchów gałek ocznych). Integracja tych metod pozwoli nie tylko na dokładniejsze śledzenie reakcji użytkownika, ale również na bieżące dostosowywanie interakcji w środowisku wirtualnym, co może znacząco zwiększać skuteczność terapii.

Dołączenie technologii EEG umożliwi analizę aktywności mózgowej użytkownika, a w jej następstwie ocenę oraz personalizację interakcji aplikacji wraz z użytkownikiem. Z kolei wykorzystanie systemu EYE-tracking pozwoli na precyzyjne badanie wzorców uwagi wzrokowej, co jest kluczowe w terapii zespołu zaniedbania przestrzennego. Dzięki tym narzędziom możliwe będzie nie tylko skuteczniejsze monitorowanie procesu terapii, ale również opracowanie nowych strategii terapeutycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ponadto projekt posłuży do oceny bezpieczeństwa stosowania takiego rozwiązania wśród użytkowników.

- Proponowana przez nas terapia jest obiecująca także dlatego, że można ją stosować dużo szybciej od tradycyjnych form terapii. Pacjent może ćwiczyć od razu, bez konieczności wcześniejszego osiągnięcia pionizacji. Jak wskazują badania, ćwiczenia we wczesnej fazie udaru są dużo bardziej skuteczne, niż na późniejszych jego etapach, ze względu na zwiększone możliwości neuroplastyczne organizmu – mówi Sylwiusz Kontek.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca grudnia 2025 r.

- Po opracowaniu aplikacji mam nadzieję na dalsze rozwijanie tego konceptu i wprowadzanie kolejnych technologii, które umożliwiłyby poszerzenie skuteczności terapii poudarowej – zapowiada Kontek.

fot. Tomasz Walow

Tagi #umw
Autor: Aneta Bawiec Data utworzenia: 20.05.2025 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 20.05.2025