Międzynarodowa wystawa artystyczna w murach muzeum
Od 8. listopada muzeum gości międzynarodową wystawę pt. "Ziemia Ulro: Labirynt eteryczny". Zaprezentowane zostaną prace współczesnych artystek i artystów z Polski, Szwajcarii, Słowacji, Węgier i Stanów Zjednoczonych. Wernisaż odbędzie się 8. listopada 2024 r. o godzinie 18.00.
Treść ekspozycji nawiązuje do esejów Czesława Miłosza. Rok 2024 został uznany za Rok Czesława Miłosza.
Z opisu kuratorki wystawy dr Agnieszki Kłos:
"W nawiązaniu do niezwykle oryginalnego poematu angielskiego poety Williama Blake'a, który po raz pierwszy został opublikowany w 1794 roku w ramach jego zbioru dzieł zatytułowanego Songs of Experience oraz książki Noblisty, Czesława Miłosza Ziemia Ulro, konstruujemy w budynku Muzeum Farmacji, wystawę złożoną z warstw, pokładów, dziejów tej planety. Piętra Muzeum posłużą nam do zbudowania przestrzeni Ziemi Ulro, jej praw, epok, czasów, kontekstu historycznego: na każdym piętrze jest to inny jej aspekt i wymiar. Istotną rzeczą, poza ideami związanymi z poematem Blake`a i książką Miłosza, jest dialog pomiędzy artystami polskimi i międzynarodowymi, którzy sami zastanawiają się, jaki kontekst, aspekt i temat związany z Ziemią Ulro, ich interesuje i porywa; co jest ich natchnieniem. Artyści polscy i międzynarodowi zbudują autorskie obszary swoich wypowiedzi, wędrując po piętrach Muzeum, lub też podejmą dialog z pracami pozostałych artystów. Bardzo kluczową kwestią, która – niezależnie od treści poematu Blake`a i książki Miłosza – towarzyszy pracy kuratorki, jest kwestia doświadczenia, końca racjonalności oświeceniowej, śmierci lingua rationalis oraz kwestia <<transgraniczności>> jako symptomu rodzenia się nowego: nowego języka, nowej inteligencji, nowych środków wyrazu, nowych przestrzeni, nowej Ziemi, nowego jedzenia, nowych gatunków rośli, komórek i zwierząt. Nad wystawą unosi się pytanie stawiane przez kuratorkę: dokąd po końcu racjonalności? Być może to właśnie Ziemia Ulro ze swoim ładunkiem romantyzmu, filozofii Blake`a, Swedenborga i Oskara Miłosza, stanowi jedyny obszar schronienia dla współczesnych wygnańców i artystów.
Jako kuratorka wystawy <<Ziemia Ulro. Labirynt eteryczny>> chciałabym zaprosić Państwa do refleksji nad istotą duchowości, pamięci i poszukiwań egzystencjalnych, które przenikają twórczość Czesława Miłosza, szczególnie jego książkę eseistyczną Ziemia Ulro. Ta wystawa, inspirowana jego dziełem, zgłębia labirynt ludzkiego ducha zagubionego w świecie pozbawionym metafizycznej kotwicy – w świecie, który Miłosz metaforycznie nazywa <<Ulro>>. Miłosz, pisząc w latach 70. w Stanach Zjednoczonych, zanurzył się w analizie duchowych bolączek nowoczesnej Europy. Ziemia Ulro odnosi się do odcięcia ludzi od ich duchowego wymiaru – od wartości, które integrują człowieka z większą całością kosmosu. W czasach, gdy masowe migracje i konflikty geopolitczne wyrywają ludzi z ich kulturowych korzeni, przypomina nam się, jak ważna jest duchowa mapa wewnętrzna, która może pomóc człowiekowi przetrwać zawirowania historyczne. W kontekście aktualnych wydarzeń Miłoszowskie refleksje nad <<ciemną materią>> ludzkiego wnętrza – pełnego cierpienia i rozterek, ale też nadziei – wydają się niepokojąco aktualne. Na wystawie znajdą Państwo prace inspirowane nie tylko Miłoszowskimi ideami, lecz także szeroko rozumianymi tradycjami literackimi, które fascynowały Miłosza, takimi jak mistycyzm Williama Blake’a czy pisma Emanuela Swedenborga. Twórcy zainspirowani są również przez współczesne teorie labiryntu i struktury sieciowej, które mogą symbolizować złożoność naszych związków z innymi ludźmi oraz wzajemne oddziaływanie kultur. <<Labirynt eteryczny>> tej wystawy to swoista podróż, zachęcająca do introspekcji, zadawania pytań o naszą duchową tożsamość i zdolność do współczucia. Dzisiejszy świat pełen wyzwań politycznych, w których globalizacja i alienacja spotykają się w niełatwej symbiozie, przypomina o duchowych dylematach, które Miłosz rozważał w swoim eseju. Zachęcam Państwa do zastanowienia się nad tymi kwestiami podczas spaceru po tej przestrzeni i do poszukiwania własnych odpowiedzi na pytanie, co oznacza być człowiekiem w <<krainie Ulro>>".
Wydarzeniu patronuje Pismo Artystyczne Format.