Wróć do strony głównej
Aktualności | 11.02.2024

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce został ustanowiony, aby podkreślić wpływ tzw. płci pięknej na rozwój nauki i nowych technologii. Dzisiejsze święto ma również mobilizować do dyskusji na temat dostępu do edukacji oraz równego traktowania pań w środowisku naukowym.

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (International Day of  Women and Girls in Science) obchodzony jest 11 lutego na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) z 22 grudnia 2015 r.

Święto ma zwracać uwagę na ważną rolę, jaką w obecnym świecie odgrywają kobiety, które zajmują się nauką i badaniami oraz ich rosnący wpływ na rozwój innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych w wielu dziedzinach życia. Jednocześnie jest to dzień, w którym szczególnie głośno mówi się o sytuacji dziewcząt z całego świata mających utrudniony dostęp do edukacji, a co za tym idzie niewielkie szanse na zdobycie zawodu i podnoszenie kwalifikacji.

Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO przypomina, że zaledwie co trzecia osoba, która zajmuje się badaniami naukowymi, jest kobietą, podczas gdy nauka powinna być dostępna dla wszystkich w takim samym stopniu. – Kobiety potrzebują nauki, a nauka potrzebuje kobiet – podkreśliła w swoim wystąpieniu >>

Z raportu za 2023 rok, przygotowanego przez Joannę Ciapałę, Monikę Maziak i dr. Bartłomieja Stańczykiewicza, prof. UMW, pełnomocników rektora ds. równego traktowania wynika, że na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu prym wiodą kobiety.

We władzach wydziałów mamy równy podział (średnia liczba kobiet i mężczyzn, którzy piastują funkcje dziekanów i prodziekanów wynosi po 50 proc.). Na kluczowych stanowiskach zarządczych proporcje te wynoszą już 83 proc. (kobiety) i 17 proc. (mężczyźni). Panie mają również przewagę w grupie nauczycieli akademickich (62 proc.) oraz pracowników administracyjnych (78 proc.) Podobnie jest wśród studentek i studentów UMW. Na każdym z czterech naszych wydziałów dominują kobiety:

  • lekarski (63 proc.)
  • lekarsko-stomatologiczny (71 proc.)
  • farmaceutyczny (84 proc.)
  • nauk o zdrowiu (86 proc.)

W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce na naszym Facebooku >> będziemy prezentować sylwetki studentek UMW – tych, które są aktywne, zaangażowane i widoczne na naszej uczelni. Zaczynamy od przyszłego tygodnia, a dziś:

Wszystkim kobietom i dziewczętom składamy najlepsze życzenia. Realizujcie plany, spełniajcie marzenia, odnoście sukcesy i bądźcie z nich dumne. Mamy nadzieję, że nigdy nie zabraknie Wam pasji i ciekawości świata, które pozwalają cieszyć się nauką oraz odkrywać to, co dotąd nie zostało odkryte. Zdrowia i pomyślności! Dodatkowo chcemy podziękować paniom z UMW – każda z Was jest częścią społeczności akademickiej i ma wpływ na pozycję naszej uczelni w świecie nauki.

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 11.02.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 11.02.2024