







Minister zdrowia z wizytą we Wrocławiu
Minister Izabela Leszczyna spotkała się dziś z władzami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Rozmowy dotyczyły między innymi jakości kształcenia kadr medycznych i planów inwestycyjnych. Dużą część wizyty szefowa resortu poświęciła na spotkanie z małymi pacjentami wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK.
Władze uczelni przedstawiły minister zdrowia dwa kluczowe projekty, których realizacja właśnie się rozpoczęła – Centrum Odkryć Medycznych oraz Centrum Medycyny Precyzyjnej. Izabela Leszczyna zapoznała się także z planami rozwoju szpitala, jednej z największych wielospecjalistycznych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Dodatkowo ważnym tematem rozmów była jakość kształcenia przyszłych pracowników systemu ochrony zdrowia i zamiar poszerzenia oferty studiów na wrocławskiej uczelni m.in. o psychologię i profilaktykę prozdrowotną.
– Mamy świadomość, że jakość w dydaktyce musi być powiązana z jakością infrastruktury, którą dysponujemy. Dlatego w ramach Krajowego Planu Odbudowy zgłosiliśmy projekt budowy nowego budynku dydaktycznego, który stanie tuż przy szpitalu na Borowskiej. Planujemy tam organizować zajęcia dla studentów wszystkich naszych kierunków – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prof. Piotr Ponikowski zaznaczył też, że kolejny projekt z KPO, który uczelnia chciałaby zrealizować, dotyczy remontu siedziby filii UMW w Wałbrzychu. Od dwóch lat kształcą się tam studenci kierunku lekarskiego. – To dla nas bardzo ważna inicjatywa, dlatego chcemy w nią inwestować – dodał.
Izabela Leszczyna chwaliła plany uczelni i szpitala. – Zrobiliście ogromny postęp – powiedziała. – Cieszę się, że pamiętacie zarówno o tym, jak ważny jest rozwój nowych technologii w medycynie, ale jednocześnie nie zapominacie o jej humanizacji.
Spotkanie z minister zdrowia było też okazją do rozmów na temat rozwoju wrocławskiej onkologii uniwersyteckiej, zwłaszcza że Uniwersytecki Szpital Kliniczny planuje duże inwestycje w tym obszarze.
– Choroby układu sercowo-naczyniowego i choroby nowotworowe to najwięksi zabójcy Polaków. W oczywisty sposób ośrodek uniwersytecki musi mieć ofertę najnowocześniejszego leczenia pacjentów w obu tych obszarach. W przypadku onkologii chcemy mieć możliwość pełnej opieki nad chorymi i to nie tylko na poziomie nowoczesnych terapii, programów lekowych, chirurgii czy chemioterapii, ale też radioterapii – wyjaśniał Marcin Drozd, dyrektor USK. – Ta ostatnia jest dla nas szczególnie istotna w kontekście kompleksowego podejścia do leczenia pacjentów onkologicznych.
Minister zdrowia spotkała się również z pracownikami i małymi pacjentami Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK.
– Naszym marzeniem jest rozbudowa ośrodka, co umożliwiłoby wprowadzanie coraz większej liczby innowacyjnych terapii – stwierdziła dr Monika Mielcarek-Siedziuk, która oprowadzała szefową resortu po oddziałach kliniki. Przypomnijmy, że niedawno placówka, jako pierwsza w Polsce przeprowadziła terapię genową u chłopca z wrodzonym niedoborem odporności.
– Jestem dumna, że konkurujecie z najlepszymi ośrodkami w Europie – powiedziała do pracowników USK i UMW Izabela Leszczyna po wizycie w klinice. – Podziwiam Was i dziękuję, jesteście bohaterami.
Fot. Tomasz Modrzejewski