
#nabieraMYodwagi na konferencji KRAUM
Podczas swojego wystąpienia na konferencji KRAUM „Edukacja zdrowotna, medyczna i humanizacja we współczesnym kształceniu kadr medycznych”, która odbyła się 22–23 maja na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, prof. Marzena Dominiak skupiła się na kluczowych wyzwaniach związanych z profilaktyką i leczeniem otyłości oraz koniecznych zmianach w systemie edukacji - w zakresie żywienia i opieki zdrowotnej.
Podczas konferencji KRAUM szeroko omawiano kluczowe wyzwania stojące przed systemem ochrony zdrowia – od edukacji zdrowotnej w szkołach, przez wykorzystanie potencjału absolwentów zdrowia publicznego, aż po konieczność humanizacji medycyny. Zwracano także uwagę na konieczność lepszego przygotowania kadry medycznej do kontaktu z pacjentem – nie tylko pod względem wiedzy, ale i kompetencji społecznych. Dyskutowano również o konieczności wzmocnienia pozycji absolwentów zdrowia publicznego. W tym kontekście szczególne znaczenie miało wystąpienie prof. dr hab. Marzeny Dominiak, prorektor ds. umiędzynarodowienia UMW, która zwróciła uwagę na pilną potrzebę systemowych działań w profilaktyce i leczeniu otyłości oraz reform kształcenia medycznego w zakresie żywienia i opieki zdrowotnej.
Punktem wyjścia była kampania #nabieraMYodwagi, której celem jest uświadamianie społeczeństwa, że otyłość to przewlekła, postępująca choroba, a nie wyłącznie problem estetyczny. Kampania koncentruje się na promocji zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży i ich rodzin, przeciwdziałaniu dezinformacji dotyczącej żywienia i aktywności fizycznej, a także na wspieraniu środowisk medycznych i edukacyjnych w podejmowaniu odpowiedzialnych działań systemowych.
- Mamy dziś do czynienia z dramatycznym wzrostem liczby zachorowań na otyłość oraz z rosnącymi kosztami leczenia chorób współistniejących. Brakuje jednocześnie odpowiedniej świadomości społecznej, jak i adekwatnych działań instytucjonalnych. Otyłość wpływa bowiem na wiele aspektów życia – nie tylko fizycznych, ale również psychicznych i behawioralnych, powoduje problemy emocjonalne czy trudności w funkcjonowaniu społecznym – podkreśliła prof. Marzena Dominiak, inicjatorka kampanii #nabieraMYodwagi.
Ważną częścią wystąpienia była refleksja nad standardami kształcenia przyszłych pracowników ochrony zdrowia. Prof. Dominiak wskazała na niedostateczne przygotowanie studentów kierunków medycznych w zakresie żywienia – zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym.
- Obecnie edukacja żywieniowa oraz żywienie kliniczne są niewystarczająco reprezentowane w programach wielu kierunków, m.in. zdrowia publicznego, ratownictwa medycznego, kierunku lekarsko-stomatologicznego oraz lekarskiego. Na wielu uczelniach żywienie kliniczne wprowadzono dopiero po 2020 roku – wyliczyła prorektor.
Z tego względu zapowiedziała też konkretne zmiany w edukacji medycznej, które zostaną wdrożone na UMW. Będą one obejmować m.in.:
- zwiększenie liczby godzin dla przedmiotu edukacja żywieniowa dla studentów kierunków medycznych oraz integracja treści dotyczących edukacji żywieniowej z innymi przedmiotami, takimi jak medycyna rodzinna, dietetyka kliniczna, pediatria, geriatria czy epidemiologia,
- wprowadzenie nowego przedmiotu "żywienie kliniczne" wspólnego dla przyszłych członków zespołów żywieniowych (lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i dietetyków),
- uwzględnienie metodologii edukacji zdrowotnej, czyli jak skutecznie przekazywać pacjentom wiedzę żywieniową w kontekście leczenia.
Ważnym postulatem była także potrzeba docenienia i wykorzystania potencjału absolwentów kierunku zdrowie publiczne. W Polsce mamy już 24–25 tysięcy takich specjalistów, którzy mogliby odgrywać istotną rolę w działaniach profilaktycznych. W tym kontekście mocno wybrzmiało również wezwanie do instytucjonalnego uznania zawodu profilaktyka jako kluczowego ogniwa w systemie ochrony zdrowia – zarówno w zakresie edukacji zdrowotnej, jak i w profilaktyce oraz leczeniu choroby otyłościowej.
W podsumowaniu wystąpienia prof. Marzena Dominiak przypomniała rekomendacje wypracowane podczas II konferencji w Sejmie pt.: „Bądźmy ZDROWI - Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”, organizowanej przez UMW i poseł Małgorzatę Niemczyk z okazji Światowego Dnia Otyłości, w ramach kampanii #nabieraMYodwagi. Podkreśliła, że skuteczna walka z epidemią otyłości wymaga spójnych działań systemowych – od reformy programów kształcenia, przez budowanie świadomości społecznej, aż po pełne wykorzystanie zasobów kadrowych i wiedzy medycznej.