Wróć do strony głównej
Aktualności | 14.03.2025

Nagroda dla naszej doktorantki

Nagrodę czytelników w siódmej edycji konkursu Start-Up-Med, organizowanego przez "Rynek Zdrowia", otrzymała Karolina Tądel, absolwentka, a obecnie doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wręczenie nagród odbyło się podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) w Katowicach.

Celem konkursu Start-Up-Med jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej innowacyjnych projektów wykorzystujących technologie medyczne, które przekładają się lub mają szanse przełożyć na poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz samych pacjentów.

Karolina Tądel, pod opieką promotorską prof. Iwony Bil-Luli, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego UMW, kierownik Katedry i Zakładu Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, realizuje doktorat wdrożeniowy pt. "Stworzenie oprogramowania wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji do przewidywania rozwoju reakcji zapalnej u noworodków na podstawie badań laboratoryjnych". Jest to projekt, który otrzymał finansowanie z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i powstaje we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie oraz Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Jak wskazują dane, na świecie co trzy sekundy dochodzi do poważnego zagrożenia życia z powodu sepsy. Na ogólnoustrojowe zakażenie mocno narażone są m.in. noworodki. Według statystyk każdego roku ćwierć miliona z nich umiera z powodu sepsy.

– Nasz projekt jest odpowiedzią na potrzeby klinicystów, zdiagnozowane wspólnie z ekspertami Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Sepsa noworodków i występujące zakażenie ogólnoustrojowe bardzo często ma piorunujący przebieg, prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych i może zakończyć się zgonem, dlatego pracujemy nad innowacyjną formą szybkiej diagnostyki, która pozwoli wdrożyć skuteczne leczenie – mówiła podczas prezentacji projektu Karolina Tądel, tłumacząc:

– Sztuczna inteligencja pomaga nam analizować wyniki badań laboratoryjnych oraz obserwacje kliniczne noworodków i ich matek. Połączenie danych na temat diagnostyki i postępowania terapeutycznego w przypadku różnych patogenów wywołujących sepsę, pozwoli nam wyznaczyć schematy działań, które w przyszłości będą rozpoznawane przez AI. Aktualnie jesteśmy na etapie prac nad algorytmem sztucznej inteligencji oraz potwierdzania jego skuteczności. Ten etap zakończymy publikacją naukową, a dalsza strategia rozwoju projektu będzie obejmowała przygotowanie do wdrożenia w warunkach klinicznych.

Na tegoroczny konkurs Start-Up-Med wpłynęło aż 50 zgłoszeń, z których jury wyłoniło finałową dziesiątkę. Na tym etapie decyzję o tym, kto zwycięży, podejmowali eksperci oraz czytelnicy. Projekt Karoliny Tądel zwyciężył głosami tych drugich w kategorii Start-up.

– Moją misją zawodową jest wykorzystywanie innowacji w praktyce klinicznej, dlatego bardzo się cieszę, że AI pomaga nam w badaniach – mówiła doktorantka UMW, odbierając nagrodę. – Dziękuję za docenienie naszego trudu naukowego i obiecuję, że będziemy pracować nad rozwojem projektu.

Fot. PTWP

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 14.03.2025 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 14.03.2025