Nagroda im. Artura Rojszczaka
Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej ogłosił nabór kandydatów do Nagrody im. Artura Rojszczaka. O wyróżnienie mogą ubiegać się młodzi naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora w czasie pięciu lat poprzedzających tegoroczną edycję konkursu.
Obok osiągnięć naukowych czy dydaktycznych kandydaci powinni wyróżniać się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier oraz przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych.
– Nagroda ma promować naukową wrażliwość i honorować tych, którzy przekraczają granice swoich specjalizacji, a ponadto nie siedzą w wieży z kości słoniowej, lecz robią coś cennego dla innych – wyjaśniają organizatorzy, powołując się na słowa prof. Macieja Grabskiego, wieloletniego prezesa FNP i honorowego członka klubu:
"Nie jest to, ściśle rzecz biorąc, nagroda za osiągnięcia naukowe, bowiem zgodnie z regulaminem laureat musi nie tylko prowadzić rzetelną działalność naukową, dydaktyczną i społeczną, ale również powinien umieć przekraczać granice swojej specjalizacji. Wzorca nie powinien więc stanowić nawet bardzo wybitny, ale zaszyty nosem w swoje kajety uczony. Chodzi więc nie o promowanie "poprawności naukowej", ale o postawy aktywne, o wyróżnienie ludzi wokół których coś się dzieje, którzy potrafią swoją pasję naukową przenieść poza własne biurko czy stół laboratoryjny, a więc nie zawężających swojego pola widzenia "końskimi okularami" własnej dyscypliny (...) W naszej nauce, prześladowanej lokalnymi fundamentalizmami i totalną nieumiejętnością ogólnonaukowej dyskusji oraz brakiem autorefleksji nad samym sobą, takich postaw bardzo brakuje".
Nagroda została ustanowiona, aby upamiętnić tragicznie zmarłego dr. Artura Rojszczaka, jednego z założycieli Klubu Stypendystów Zagranicznych FNP, naukowca, autora wielu prac i publikacji rozsławiającym polską filozofię w kraju i poza jego granicami.
Kandydatów do nagrody zgłaszają członkowie klubu na podstawie własnych informacji o kandydatach lub informacji przekazanych przez środowisko naukowe. Wnioski można przesyłać do 31 stycznia br.
Od 2015 r. Nagrodzie im. Artura Rojszczaka towarzyszy statuetka projektu Martyny Ceglińskiej.
Dodatkowe informacje i niezbędne dokumenty znajdują się na stronie >>