Wróć do strony głównej
Aktualności | 26.11.2024

Nagrodzeni StRuNą

Magdalena Kloc z SKN Biologii Komórki Nowotworowej oraz przedstawiciele SKN Seksuologii z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odebrali nagrody podczas uroczystej gali 14 edycji ogólnopolskiego konkursu StRuNa. W wydarzeniu uczestniczył minister nauki Dariusz Wieczorek, który objął patronat nad plebiscytem.

Konkurs StRuNa (nazwa pochodzi od Studenckiego Ruchu Naukowego) od 2011 r. organizuje Fundacja Fundusz Pomocy Studentom przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest promocja aktywności studenckiej oraz wyróżnienie kół naukowych i innych organizacji, które realizują wartościowe projekty.

W ramach 14 edycji konkursu jury wyróżniło inicjatywy, które powstały (w całości lub znaczna ich część) w okresie od 1 października 2023 r. do 30 września 2024 r. Nagrody przyznawane są siedmiu kategoriach projektowych oraz trzech podmiotowych (Koło Naukowe Roku, Debiut Roku 2024 i Opiekun Naukowy Roku).

W tym roku wpłynęło 296 zgłoszeń od studentów i doktorantów z 60 uczelni. Do II etapu i walki o główne nagrody przed 14-osobowym jury ubiegały się 24 zespoły. Zwycięzców ogłoszono w sobotę, 23 listopada podczas gali w Warszawie.

Grzyby endofityczne jako forma terapii raka skóry

W kategorii projektowej StRuNa-Med 2024 za najlepsze przedsięwzięcie z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu komisja przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody. Jedną z nich otrzymała Magdalena Kloc, reprezentująca SKN Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za projekt "Hydrożele z nanocząsteczkami związków przeciwnowotworowych produkowanych przez grzyby endofityczne jako nowa forma terapii raka skóry".

W Polsce każdego roku notuje się ponad 4 tys. zachorowań na czerniaka, dlatego też naukowcy poszukują innowacyjnej, skutecznej i mało inwazyjnej terapii. Magdalena Kloc, studentka Wydziału Lekarskiego UMW ma nadzieję znaleźć je w grzybach endofitycznych.

– Grzyby endofityczne, które żyją w symbiozie z roślinami, są źródłem bioaktywnych związków o właściwościach przeciwnowotworowych. Nasz projekt, realizowany w oparciu o próbki zebrane w Lesie Mokrzańskim wykazał, że ekstrakty z tych grzybów mają silne działanie cytotoksyczne wobec komórek nowotworowych, takich jak czerniak, rak piersi i rak płuc – wyjaśnia młoda badaczka.

Jednym z kluczowych osiągnięć w ramach zadania naukowego było opracowanie hydrożeli zawierających nanocząsteczki związków przeciwnowotworowych produkowanych przez grzyby endofityczne. Hydrożele, dzięki swojej biokompatybilności, mogą dostarczać leki bezpośrednio do miejsc objętych chorobą, minimalizując skutki uboczne tradycyjnych terapii. – To podejście nie tylko zwiększa skuteczność leczenia, ale także obniża koszty produkcji leków, co ma istotne znaczenie społeczne – tłumaczy Magdalena Kloc.

Projekt został zaprezentowany na międzynarodowych konferencjach, takich jak 5th International Wrocław Scientific Meetings (IWSM) oraz "Bioaktywne Związki Pochodzenia Naturalnego", co podkreśla jego znaczenie i uznanie w środowisku naukowym.

– Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych, takich jak modelowanie molekularne, praca przyczynia się do rozwoju bardziej precyzyjnych i mniej inwazyjnych terapii przeciwnowotworowych. Dodatkowo promuje naturalne i powszechnie dostępne zasoby, jakimi są grzyby endofityczne – dodaje.

Wykorzystanie grzybów endofitycznych z pospolitych drzew (np. klon pospolity i brzoza brodawkowata), które może posłużyć do efektywniejszej produkcji znanych leków, jak i nowych, jeszcze nieodkrytych i niestosowanych w medycynie.

Nagrodzony projekt przyczynia się nie tylko do postępu naukowego, ale także osiąga istotne cele społeczne, takie jak poprawa jakości życia pacjentów onkologicznych i wspieranie zrównoważonego rozwoju w medycynie. Dzięki innowacyjnemu podejściu i obiecującym wynikom, ma potencjał, aby stać się przełomowym w dziedzinie terapii przeciwnowotworowej.

Udany debiut SKN Seksuologii UMW

Nagrodę z gali StRuNa 2024 przywiozło także SKN Seksuologii działające przy Katedrze i Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, które otrzymało ma wyróżnienie w kategorii Debiut Roku 2024. Odebrali je przedstawiciele koła: Patrycja Bartkiewicz (przewodnicząca), Dawid Konieczko (wiceprzewodniczący) i Antonina Trzaskoma. Opiekunem koła jest dr hab. Bartłomiej Stańczykiewicz, prof. UMW.

SKN Seksuologii UMW powstało niecały rok temu i już zrzesza około stu studentów wrocławskiej uczelni. – Dlaczego akurat seksuologia? Rozmaite aspekty ludzkiej seksualności mogą w ogromnym stopniu wpływać na jakość życia. Z tego powodu, zwłaszcza jako osoby, które wiążą swoją przyszłość z ochroną zdrowia, uważamy, że tak istotne jest poszerzanie naszej wiedzy w tym zakresie. Seksualność wciąż bywa, również w środowisku medycznym, traktowana jako temat tabu lub jest zupełnie lekceważona. W naszej działalności skupiamy się na odczarowaniu tematyki szeroko pojętej seksualności, a naszą misją jest stworzenie inkluzywnego miejsca do dzielenia się wiedzą – mówi Patrycja Bartkiewicz.

SKN szybko przystąpił do działania. Pierwsze wyniki swoich badań jego członkowie zaprezentowali w kwietniu br. na Międzynarodowej Konferencji X ISCYBR, gdzie otrzymali: I miejsce w sesji zdrowia publicznego, I i II miejsce w sesji seksuologicznej, II miejsce w sesji urologicznej oraz I miejsce w sesji ginekologicznej. Kilka innych prac otrzymało wyróżnienia, a SKN Seksuologii zdobyło nagrodę dla najaktywniejszego koła naukowego. W maju SKN zaprezentowało się na IX Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna w Poznaniu, gdzie ich praca także zostały docenione (I miejsce w sesji prac oryginalnych oraz I i II miejsce w sesji prac przeglądowych).

SKN Seksuologii stawia sobie trzy cele: prowadzenie badań, rzetelna edukacja i tworzenie przestrzeni do samorozwoju osób, które do niego należą. – W planach mamy poszerzenie zakresu naszych prac badawczych i usystematyzowanie działań w tym obszarze, a także stworzenie zespołu zajmującego się opracowywaniem materiałów edukacyjnych i częstszej realizacji wydarzeń edukacyjnych o charakterze otwartym, dostępnych również dla osób spoza naszej uczelni – deklaruje Patrycja Bartkiewicz.

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 26.11.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 27.11.2024