Najlepszy umysł z UMW
Jakub Sobieraj, student VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został jednym z dwudziestu uczestników prestiżowego programu mentoringowego TopMinds2025. Udziałem w tegorocznej edycji zainteresowanych było aż 241 osób z całej Polski.
TopMinds to program realizowany przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i Stowarzyszenie Top 500 Innovators. Jego adresatami są studenci, którzy przygotowują się do doktoratu. Podczas rekrutacji, która składa się z formalnej i merytorycznej oceny nadesłanych aplikacji oraz rozmów kwalifikacyjnych, komisja bierze pod uwagę m.in. dotychczasowe osiągnięcia naukowe kandydatów, ich plany zawodowe i rozwojowe na najbliższe lata, w tym dążenie do budowania kariery międzynarodowej oraz motywację, pasję i ambicję.
Każdy ma opiekę mentora
Na finalistów TopMinds czekają warsztaty i szkolenia, a każdy z nich otrzymuje opiekę mentora, którego sam wybiera z grona naukowców i ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i kultury. Taka współpraca pozwala na indywidualne budowanie relacji oraz transfer wiedzy i doświadczeń.
– Uczestnicy programu planują ścieżkę kariery naukowej i uczą się, w jaki sposób osiągnąć własne cele. Jest to również dla nich okres intensywnego samorozwoju, wzmacniania kluczowych kompetencji oraz wiary w siebie i swój sukces – wyjaśniają organizatorzy.
Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się aż 241 osób, z których 56 otrzymało zaproszenie na rozmowy kwalifikacyjne. Ostatecznie w TopMinds2025 weźmie udział 20 uczestników, wśród których jest Jakub Sobieraj, student VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego mentorką została dr hab. Sabina Górska, prof. PAN, kierownik Laboratorium Immunobiologii Mikrobiomu Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.
– Zgłosiłem się do TopMinds głównie po to, aby otrzymać wskazówki i porady związane z technicznym oraz formalnym aspektem badań oraz wspólnie z mentorką pracować nad planem ścieżki mojego rozwoju akademickiego – mówi Jakub Sobieraj. – Liczę też, że zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości możliwością realizacji innowacyjnych projektów i udziału w międzynarodowym środowisku badawczym.
Aktywny i z planem rozwoju
Jakub Sobieraj od początku studiów jest aktywny na polu naukowo-organizacyjnym. Od roku akademickiego 2023/2024 pełni funkcję przewodniczącego SKN Psychiatrii, działa również w SKN Mikrobiologii i SKN Medycyny Sądowej, a w latach 2022-2023 był prezesem założonego przez siebie Klub Podróżniczego UMW. Należał także do Wydziałowej oraz Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego. Trzykrotnie był laureatem Stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest autorem publikacji w recenzowanych czasopismach zagranicznych m.in. z zakresu mikrobiologii.
– Moje obecne zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim objawy psychiatryczne chorób demielinizacyjnych w powiązaniu z aspektami immunologicznymi i mikrobiotą – wyjaśnia Jakub Sobieraj i dodaje, że chciałby rozwijać je w Szkole Doktorskiej UMW. Dodatkowo w ramach działalności SKN Psychiatrii prowadzi badania dotyczące rozpowszechnienia alternatywnych metod leczenia zaburzeń nastroju wśród studentów wrocławskich uczelni.
Prywatnie interesuje się podróżami, zwłaszcza po górach oraz literaturą. Na koncie ma także album nagrany z zespołem rockowym oraz udział w telewizyjnym programie "Jeden z dziesięciu".