Narodowy Kongres Nauki
We wrześniu odbędzie się Narodowy Kongres Nauki. Zostaną na nim stworzone fundamenty rozwoju nauki i uczelni, aby polscy uczeni mogli nawiązać rywalizację z najlepszymi, a studenci otrzymać wykształcenie nie gorsze niż gdziekolwiek w Europie.
19 września wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaprezentuje projekt Ustawy 2.0. W trakcie dwóch dni obrad projekt ten będzie dogłębnie dyskutowany przez półtora tysiąca ludzi nauki z całej Polski. Ustawa 2.0 obejmie całość problematyki, którą dziś regulują cztery ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawa o stopniach i tytule naukowym, ustawa o zasadach finansowania nauki i ustawa o kredytach i pożyczkach studenckich. Podczas kongresu odbędą się też debaty o stanie polskiej nauki i perspektywach na przyszłość.
Formularz rejestracyjny i program ramowy: www.nauka.gov.pl/narodowy-kongres-nauki/
Kongres będzie zwieńczeniem serii dziewięciu konferencji programowych NKN, które od października 2016 r. odbywały się w całej Polsce, i wielu innych debat oraz konsultacji ze wszystkimi ciałami przedstawicielskimi działającymi w obrębie nauki i szkolnictwa wyższego. Bez najmniejszej przesady można powiedzieć, że projekt ustawy wspólnie z ekspertami ministerstwa stworzyli przedstawiciele świata nauki; w bezprecedensowych konsultacjach uczestniczyły tysiące badaczy, wykładowców, doktorantów, studentów i pracowników administracji polskich uczelni i instytutów badawczych.
Wrześniowy Kongres wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizować będzie Krakowskie Środowisko Akademickie.
Fot. W. Wandzel, KBF