Wróć do strony głównej
Aktualności | 01.04.2024

Nasz przedstawiciel we władzach PTSM

Przedstawiciel Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został wybrany do władz Polskiego Towarzystwa Symulacji Medycznej. PTSM powierzyło dr. Pawłowi Gawłowskiemu, adiunktowi Centrum Symulacji Medycznej UMW stanowisko koordynatora sekcji medycznej symulacji komputerowej i VR, co podkreśla rolę uczelni jako lidera w procesie kształcenia z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi. 

UMW jako jedna z pierwszych uczelni medycznych w Polsce i Europie rozpoczęła realizację procesu dydaktycznego na kierunkach medycznych przy wykorzystaniu symulacji komputerowej oraz wirtualnej rzeczywistości (VR).

–  Początkowo, jeszcze na Wydziale Nauk o Zdrowiu, mieliśmy dwa, a następnie cztery stanowiska. Obecnie UMW dysponuje 14 stanowiskami do medycznej symulacji komputerowej, wykorzystującymi dwa nowoczesne systemy – mówi dr Paweł Gawłowski, adiunkt Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Systemy te pozwalają na ćwiczenie całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego w warunkach medycznej symulacji komputerowej oraz wirtualnej rzeczywistości. Zakładając okulary VR i siadając przed ekranem komputera student przenosi się, w zależności od tematyki prowadzonych zajęć, do ambulansu, szpitalnego oddziału ratunkowego lub w miejsce zdarzenia masowego.

Jako koordynator sekcji medycznej symulacji komputerowej i VR Polskiego Towarzystwa Symulacji Medycznej dr Paweł Gawłowski będzie odpowiedzialny za rozwój sekcji, promocję innowacji oraz integrację środowiska naukowego i praktycznego w obszarze symulacji medycznych. 

–  Powierzenie mi tego stanowiska niewątpliwie docenia rolę Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako lidera w zakresie implementacji innowacyjnych narzędzi dydaktycznych oraz podkreśla ważność i potencjał symulacji komputerowych i VR w przyszłości medycyny, otwierając nowe możliwości w obszarze edukacji i bezpieczeństwa pacjentów – wyjaśnia koordynator.

Dr Paweł Gawłowski jest też autorem tekstu na temat możliwości, jakie dają innowacyjne technologie stosowane na UMW. Ukazał się on w broszurze "Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości" opracowanej i wydanej niedawno przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Dokument kompleksowo porusza tematykę wirtualnej rzeczywistości i wykorzystania jej jako narzędzia dydaktycznego w szkołach. Poprzez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną NASK został przesłany do ponad 90 proc. placówek edukacyjnych w Polsce.

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 01.04.2024 Autor edycji: Monika Maziak Data edycji: 10.04.2024