Wróć do strony głównej
Aktualności | 03.07.2023

Nasza badaczka ze stypendium MEiN

Dr Kamila Duś-Szachniewicz z Katedry Patologii Klinicznej i Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla naukowców, którzy mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami. O nagrody rywalizowało ponad 1,8 tys. osób z całego kraju.

Była to już 18 edycja programu stypendialnego MEiN adresowanego do młodych, wybitnych naukowców. Rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych złożyli w sumie 1828 wniosków. Zespół doradczy wyróżnił 230 osób reprezentujących 51 dyscyplin naukowych i artystycznych. Podczas oceny osiągnięć pod uwagę brana była m.in. jakość publikacji, tematyka podejmowanych badań oraz ich znaczenie i oddziaływanie społeczne. 

Jedną z laureatek programu stypendialnego MEiN została dr Kamila Duś-Szachniewicz z Katedry Patologii Klinicznej i Doświadczalnej UMW. Zapytana o swoje zainteresowania naukowe, mówi: – Badania, które prowadzę, mają charakter interdyscyplinarny i obejmują przede wszystkim zagadnienia z zakresu biologii molekularnej, proteomiki klinicznej, inżynierii optycznej oraz histopatologii.

Od 2012 r. dr Kamila Duś-Szachniewicz pracuje nad zastosowaniem szczypiec optycznych w biologii i medycynie. Badania w tym obszarze prowadzi w ramach kierowanych przez siebie grantów LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz OPUS Narodowego Centrum Nauki (NCN) we współpracy z dr. hab. Sławomirem Drobczyńskim z Politechniki Wrocławskiej.

Dodatkowo wspólnie z Departamentem Proteomiki Instytutu Biochemii Maxa Plancka w Martinsried, który jest światowym liderem w zakresie zastosowań proteomiki w biomedycynie, badaczka z UWM prowadzi analizę proteomiczną wybranych nowotworów człowieka. 

Kolejny obszar badawczy, na którym skupia się dr Kamila Duś-Szachniewicz to identyfikacja i ocena przydatności biomarkerów nowotworowych. – Stanowi on fazę walidacyjną wymienionych wyżej aktywności naukowych. Za pomocą metod immunohistochemicznych oraz genetycznych zweryfikowałam potencjalną przydatność wybranych markerów raka jelita grubego, piersi oraz jamy ustnej do celów klinicznych – wyjaśnia. Większość prac została wykonana w Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej UMW pod kierownictwem prof. Piotra Ziółkowskiego w ramach współpracy wewnątrzuczelnianej.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 03.07.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 05.07.2023