Aktualności | 29.11.2023

Nasza studentka "Talentem Jutra"

Magdalena Kloc, studentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu została laureatką drugiej edycji konkursu "Talenty Jutra", organizowanego przez Fundację Fundacja Empiria i Wiedza. Wręczenie nagród odbyło się 28 listopada podczas Kongresu 3W w Warszawie.

"Talenty Jutra" to program grantowy, którego celem jest wsparcie młodych osób (w wieku 19-25 lat), które realizują projekty w dziedzinach medycyny i nauk ścisłych. Nagrody w wysokości 25 tys. zł, które otrzymują zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, umożliwiają kontynuację/rozszerzenie badań lub udoskonalenie wynalazków, a tym samym rozpoczęcie kariery naukowo-badawczej.

Na drugą edycję konkursu wpłynęło prawie 100 zgłoszeń, które oceniało jury złożone z naukowców, przedstawicieli szkół wyższych oraz świata biznesu.

Jedną z laureatek "Talnetów Jutra" została Magdalena Kloc, studentka II roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej UMW. Kapituła doceniła jej projekt "Hydrożele z nanocząsteczkami związków przeciwnowotworowych produkowanych przez grzyby endofityczne jako nowa forma terapii raka skóry".

– Drzewa w lasach żyją w związku z grzybami endofitycznymi, które produkują substancje bioaktywne i są doskonałą platformą do odkrywania nowych leków – mówi Magdalena Kloc i dodaje, że obecne metody terapii przeciwnowotworowych nie są wystarczające lub wiążą się ze skutkami ubocznymi, dlatego naukowcy wciąż poszukują nowych rozwiązań. Jedną z małoinwazyjnych metod leczenia nowotworów skóry są hydrożele, znajdujące się w opatrunkach i systemach dostarczania leków.

– Celem mojego projektu będzie wyizolowanie związków przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i regeneracyjnych z grzybów endofitycznych, które znajdują się we wrocławskich lasach – wyjaśnia młoda badaczka.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 29.11.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 01.12.2023