



Okulistyka - Kontrowersje 2024
XIV edycja Międzynarodowej Konferencji Okulistyka – Kontrowersje odbyła się 10-12 października we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia była prof. Marta Misiuk-Hojło z zespołem Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Pierwszy dzień spotkania obfitował w kursy prowadzone przez ekspertów nie tylko z Polski, ale również z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Indii. Szczególną uwagę uczestników przyciągnęło szkolenie dotyczące leczenia jaskry zapalnej (dr Joanna Liput) oraz chorób ze spektrum pachychoroidu (dr Ewa Wałek-Bożętka). Dzięki wiedzy i doświadczeniu prowadzących nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia zostały przedstawione w sposób przystępny i interesujący, co umożliwiło uczestnikom lepsze zrozumienie tematów.
Kolejny dzień konferencji rozpoczęła Debata Oksfordzka: "Czy jaskra już wkrótce będzie leczona wyłącznie zabiegowo?". Wzięły w niej udział zespoły z Białegostoku i Wrocławia, które – zgodnie z zasadami – przedstawiały argumenty za i przeciw tezie. Dyskusja była dynamiczna, pełna pasji i merytorycznych wymian, a jej wynik wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji.
Podczas debaty okrągłego stołu "Konfrontacje by Retina Club" zaprezentowane zostały przypadki kliniczne związane z chorobami plamki. Omówili je eksperci, wśród których byli m.in. prof. Anna Święch, prof. Sławomir Teper, dr Jan Kucharczuk, dr hab. Izabella Karska-Basta oraz prof. Anna Nowińska. Prezentacje przypadków umożliwiły wymianę doświadczeń oraz najlepszych praktyk w diagnostyce i leczeniu chorób plamki.
Uczestnicy konferencji rozmawiali także o leczeniu chorób oczu z wykorzystaniem najnowszych terapii, m.in. zastosowaniu cząsteczek anty-VEGF w terapii nAMD i DME (cukrzycowego obrzęku plamki) czy zasadności stosowania miejscowych antybiotyków po zabiegach wewnątrzgałkowych.
Powodzeniem cieszyły się także praktyczne warsztaty, obejmujące m.in. techniki USG gałki ocznej, fakoemulsyfikację zaćmy na modelach zwierzęcych oraz pracę z symulatorami chirurgicznymi operacji zaćmy i witrektomii.
W programie konferencji znalazły się także sesje satelitarne, podczas których omawiano tematy takie jak np. leczenie jaskry oraz zaburzenia powierzchni oka. Podczas sesji filmowej zaprezentowano cztery filmy, w tym m.in. autorstwa dr Hanny Zając-Pytrus, dr Małgorzaty Gajdzis i dr hab. Radosława Kaczmarka, prof. UMW oraz dr Andrzeja Gębki i prof. Jerzego Mackiewicza.
Organizatorzy wydarzenia zadbali także o atrakcje towarzyszące, która był koncert akordeonisty Marcina Wyrostka oraz zwiedzanie wystawy z przewodnikiem dr Maciejem Żelbromskim "1000 lat Wrocławia" w Pałacu Królewskim we Wrocławiu.
XV Jubileuszowa edycja konferencji Okulistyka – Kontrowersje odbędzie się 9-11 października 2025 r. we Wrocławiu.
Fot. Alfa event