Wróć do strony głównej
Aktualności | 25.10.2023

Październikowe posiedzenie Senatu UMW

Pamięci trojga zmarłych pracowników uczelni poświęcona była pierwsza część uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W drugiej rektor prof. Piotr Ponikowski wręczył dyplomy i listy gratulacyjne m.in. osobom, które przyczyniły się do zakończenia jednego z etapów procesu informatyzacji dydaktyki na UMW.

Podczas październikowego posiedzenia senatu społeczność UMW wspominała prof. Marię Witkowską, wieloletnią pracownik (a w latach 2003-2009 zastępcę kierownika) Katedry i Kliniki Kardiologii ówczesnej Akademii Medycznej, prof. Krzysztofa Małyszczaka, kierownika Zakładu Psychoterapii i Chorób Psychosomatycznych Katedry Psychiatrii UMW, koordynatora Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz prof. Andrzeja Dorobisza z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej UMW.

Bliscy współpracownicy zmarłych mówili o ich osiągnięciach dydaktyczno-naukowych, zainteresowaniach badawczych, sukcesach oraz pełnionych funkcjach, ale też o tym, jakimi ludźmi byli na co dzień.

– Profesor Maria Witkowska była dobrym człowiekiem i inspiracją dla wszystkich, którzy ją otaczali. Wrażliwa, błyskotliwa i inteligentna, z wyrafinowanym poczuciem humoru, którym zjednywała sobie ludzi – opowiadał prof. Andrzej Mysiak, zastępca dyrektora Instytutu Chorób Serca ds. dydaktycznych. – Obok medycyny jej pasją była muzyka, grała na fortepianie.

Prof. Krzysztofa Małyszczaka wspominał prof. Błażej Misiak, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii: – Krzysztof był niezwykle skromnym człowiekiem, zwykle stał z boku, nie lubił się wyróżniać. Przy tym miał ogromną wiedzę, kulturę osobistą i chęć niesienia pomocy. W relacjach z innymi ludźmi cechował go humanizm, czego potwierdzenie można było znaleźć we wpisach, które pojawiły się po jego odejściu. Pacjenci pisali, że dzięki niemu żyją w lepszym świecie...

Sylwetkę prof. Andrzeja Dorobisza, swojego nauczyciela i mentora, zaprezentował prof. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej. – Obserwowałem go jako student, członek koła naukowego i chciałem pracować u jego boku. Był mistrzem, wzorem do naśladowania, charyzmatyczną osobowością, która zarażała optymizmem. Uczynił w swoim życiu wiele dobrego i będziemy o tym pamiętać – powiedział oraz zacytował wpis z pamiętnika prof. Andrzeja Dorobisza: "...urodziłem się chirurgiem. W chirurgii znalazłem urodę życia, czyli domenę prawdy, piękna i dobra...".

Po części żałobnej senatu rektor złożył gratulacje i wręczył powołania nowym kierownikom jednostek organizacyjnych uczelni. Odebrali je:

  • dr hab. Sylwia Płaczkowska, kierownik Diagnostycznego Laboratorium Naukowo-Dydaktycznego Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego 
  • dr hab. Julita Kulbacka, prof. UMW, kierownik Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Wydziału Farmaceutycznego
  • prof. dr hab. Andrzej Szuba, kierownik Katedry i Kliniki Angiologii i Chorób Wewnętrznych 
  • dr hab. Katarzyna Madziarska, prof. UMW, kierownik Katedry i Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych
  • prof. dr hab. Beata Sobieszczańska, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii

Resztę spotkania zdominowały podziękowania. Prof. Piotr Ponikowski złożył je na ręce Ilony Mróz, pełnomocnik rektora ds. organizacji i zarządzania filią Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w Wałbrzychu za przygotowanie wniosku o utworzenie jednostki oraz osób, które były zaangażowane w stworzenie aplikacji "Generator sylabusów". Dyplomy otrzymali:

  • Iwona Janus zespołem: Justyną Jeżewską, Marzeną Patyną-Sieniutą i Katarzyną Czerniawską
  • Magdalena Kübler z zespołem reprezentowanym przez Agnieszkę Szklarz
  • Katarzyna Tadaszak-Malinowska z zespołem
  • Dominika Dębowa z zespołem
  • Wojciech Mech, kierownik Centrum Informatycznego z zespołem: Piotrem Gilem, Maciejem Hałoniem, Wiktorem Palusem, Wojciechem Grzybem i Michałem Kuźniarem

– Wielu w to nie wierzyło, ale ja wiedziałem, że się uda i bardzo się cieszę, że zakończyliśmy bardzo ważny etap procesu informatyzacji dydaktyki na naszej uczelni. Wiele zmian zostało wprowadzonych, ale przed nami kolejne zadania – powiedział rektor prof. Piotr Ponikowski i zażartował: – Nie wiem, czemu tak wiele osób narzeka na informatyków. Nasi spisali się doskonale i należy im się pochwała.

Kolejne podziękowania trafiły do Joanny Kluzy i Eweliny Biszto (za wdrożenie Elektronicznego systemu składania wniosków o stypendia) oraz Iwony Janus i dr hab. Anny Kołcz, prof. UMW (za przeprowadzenie, wspólnie z dr. Łukaszem Rypiczem, Oceny Zajęć i Kadry Akademickiej).

Uroczyste posiedzenie senatu zakończyło wręczenie powołań do Rady ds. Dostępności Uniwersytetu Medycznego, które otrzymali:

  • dr Krzysztof Aleksandrowicz
  • prof. Marzena Dominiak
  • prof. Agnieszka Piwowar
  • prof. Piotr Dzięgiel
  • prof. Mirosław Banasik
  • mec. Anna Oleńska
  • Ewa Fiedler- Łeńska
  • Patryk Hebrowski
  • Monika Szymańska-Antosiak

Członkowie rady będą odpowiedzialni za wyznaczanie kierunków działań związanych ze zwiększaniem dostępności kształcenia, działalności naukowej, zatrudnienia i infrastruktury oraz koordynację inicjatyw służących ich realizacji.

Fot. Tomasz Walów

Galeria zdjęć – wspomnienia >>

Galeria zdjęć – nominacje i podziękowania >>

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 25.10.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 28.10.2023