Wróć do strony głównej
Aktualności | 07.07.2025

Podsumowanie polskiej prezydencji w Radzie UE

3 lipca w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie podsumowujące sześć miesięcy intensywnej pracy i międzynarodowego dialogu w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w obszarze zdrowia. Wśród zrealizowanych działań znalazła się także konferencja pt. „Bądźmy ZDROWI – Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”, zorganizowana w Sejmie RP w ramach kampanii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu #nabieraMYodwagi. Wydarzenie było objęte oficjalnym patronatem polskiej prezydencji i wpisane do kalendarza wydarzeń prezydencji.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna na początku spotkania podkreśliła, że prezydencja to nie tylko splendor i wielka odpowiedzialność – to przede wszystkim szansa, by na agendę Europy wprowadzić naprawdę ważne tematy. Zdrowie jest jednym z nich. Dzięki wspólnej pracy wynegocjowany został pakiet farmaceutyczny a zdrowie psychiczne młodych zostało postawione w centrum europejskiej uwagi. 

Wśród obszarów zdrowotnych, które zyskały szczególną uwagę w gronie wielu działań w ramach prezydencji, znalazła się również profilaktyka zdrowotna – w tym walka z otyłością, która wyraźnie wybrzmiała na forum parlamentarnym. W ramach kampanii #nabieraMYodwagi realizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, wspólnie z poseł na Sejm RP Małgorzatą Niemczyk, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowego Stylu Życia oraz Przeciwdziałania Nadwadze i Otyłości, a także pod patronatem wicemarszałek Sejmu RP Moniki Wielichowskiej, 4 marca 2025 roku w Sejmie RP zorganizowana została konferencja „Bądźmy ZDROWI – Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”.

Konferencja odbyła się dniu Światowego Dnia Otyłości i objęta była oficjalnym patronatem polskiej prezydencji. Została również wpisana do kalendarza wydarzeń prezydencji.

Jej głównym celem było opracowanie systemowych rekomendacji dotyczących profilaktyki i leczenia otyłości, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji zdrowotnej jako kluczowego narzędzia zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. 

Wydarzenie zgromadziło decydentów, lekarzy, ekspertów ds. zdrowia publicznego, przedstawicieli ministerstw oraz środowisk akademickich, którzy wspólnie analizowali skuteczne rozwiązania mogące realnie wpłynąć na zmianę nawyków zdrowotnych społeczeństwa.

– Z satysfakcją mogę powiedzieć, że choroba otyłościowa stała się jednym z filarów działań profilaktycznych polskiej prezydencji – podkreśla prof. dr hab. Marzena Dominiak, prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Prof. Marzena Dominiak jest inicjatorką kampanii #nabieraMYodwagi a także należy do Parlamentarnego Zespołu ds. przeciwdziałania otyłości przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego.

– W ramach kampanii UMW #nabieraMYodwagi nawiązana została również współpraca z miastem Wrocław, które 30 sierpnia ogłosi zdrowie publiczne jako jeden z priorytetów polityki miejskiej. Uniwersytet, wspólnie z kuratorium oświaty, przygotowuje również program szkoleń dla nauczycieli zakończonych mikrokwalifikacjami z zakresu zdrowego stylu życia. Na poziomie ministerialnym trwają rozmowy dotyczące propozycji zmian standardów kształcenia - o nauczaniu o chorobie otyłościowej - na wszystkich uniwersytetach medycznych – zaznacza prof. Dominiak.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jako aktywny partner prezydencji, współtworzył również „Białą Księgę” przygotowywaną przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, w której aż 141 ekspertów, podzieliło się swoją wiedzą na temat największych wyzwań zdrowotnych w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE. W dokumencie tym prof. Marzena Dominiak uwzględniła potrzeby w zakresie zdrowia jamy ustnej jako integralnej części zdrowia ogólnego, w tym profilaktyki otyłości wśród dzieci i młodzieży.

 

Autor: Sylwia Foremna Data utworzenia: 07.07.2025 Autor edycji: Sylwia Foremna Data edycji: 07.07.2025