Wróć do strony głównej
Aktualności | 01.10.2020

Podsumowanie rekrutacji 2020/2021

Kończy się pierwszy dzień na UMW w życiu naszych nowo przyjętych studentów. Jak wyglądała ich rekrutacja i przygotowanie do rozpoczęcia nauki w czasach pandemii? Które kierunki cieszyły się zwiększonym zainteresowaniem?

Warunki pandemii okazały się dużym wyzwaniem dla komisji rekrutacyjnych i dziekanatów, muszących dostosować się do nowych terminów i warunków. Czy i w jaki sposób pandemia wpłynęła na trendy w wyborze naszej uczelni i poszczególnych kierunków przez kandydatów? Jak wyglądało ich pierwsze zetknięcie z uczelnią podczas dni wstępnych?

Zmiany w harmonogramach
Matury 2020 rozpoczęły się w czerwcu. Wychodząc naprzeciw sytuacji kandydatów, władze uczelni podjęły decyzję o zmianie harmonogramu rekrutacji, z zachowaniem tych samych zasad przyjmowania studentów.
Rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów zaczęła się 1 lipca, czyli ponad miesiąc później niż pierwotnie planowano. Pierwsze listy rekrutacyjne pojawiły się dopiero 20 sierpnia. Komisje rekrutacyjne pracowały nieustannie aż do 30 września, kiedy to zakończył się II nabór.

Zasady bezpieczeństwa przy dostarczaniu dokumentów i podczas dni wstępnych
Zdecydowana większość procesu rekrutacji odbywa się przez internet już od kilku lat. Jedyny moment, kiedy kandydaci polskojęzyczni na studia I stopnia i jednolite magisterskie musza pojawić się osobiście na terenie uczelni, to dostarczenie dokumentów, kiedy już znajdą się na liście osób zakwalifikowanych do przyjęcia. W tym roku nawiązywanie pierwszych znajomości z kolegami z roku, podczas oczekiwania w kolejce do komisji rekrutacyjnej, było bardzo utrudnione. Jak we wszystkich miejscach publicznych obowiązywało noszenie maseczek lub przyłbic oraz rękawiczek jednorazowych, dezynfekcja rąk, zachowywanie dystansu społecznego. Należało przynieść własny długopis, a po zakończeniu formalności od razu opuścić budynek.
Po raz pierwszy do internetu przeniesiony został egzamin z języka polskiego dla kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą. Egzamin wstępny stacjonarnie, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, pisali kandydaci na studia II stopnia na kierunkach dietetyka i fizjoterapia.

Dużym wyzwaniem dla dziekanatów i opiekunów roku okazała się organizacja dni wstępnych, podczas których nowo przyjęci studenci wprowadzani byli w zasady panujące na uczelni i szczegóły techniczne zbliżających się zajęć.
Władze Wydziału Nauk o Zdrowiu zadecydowały o przeprowadzeniu spotkań z opiekunami roku za pośrednictwem platformy BBB. Tak więc przyszli ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, dietetycy, pielęgniarki, położne i przedstawiciele zdrowia publicznego nie mieli jeszcze okazji spotkać się osobiście, ale wiedzą już co ich czeka w nadchodzącym semstrze.



Wydziały Lekarski, Lekarsko-Stomatologiczny, Farmaceutyczny i English Division zaprosiły swoich studentów w progi uczelni, jednak spotkania znacząco różniły się od lat poprzednich.
Liczniejsze roczniki podzielone były na tury. Zachowywano dostans społeczny, zadbano o środki ochrony osobistej.


Pierwsza tura studentów kierunku farmacja składa ślubowanie
Fot. Tomasz Walów


Jedna z 6 tur studentów 1. roku kierunku lekarskiego poznaje szczegóły organizacji zajęć.
Fot. Tomasz Walów



Pierwsza tura studentów kierunku lekarsko-dentystycznego poznaje zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć.
Fot. Anna Tumidajewicz

Trendy w wyborze kierunku studiów przez kandydatów
Ogólna liczba kandydatów na wszystkie stopnie i formy studiów pozostała mniej więcej taka sama jak w zeszłym roku. 
W ramach tej puli zmniejszyła się o kilkanaście procent liczba osób zainteresowanych studiowaniem w języku angielskim na English Division.
Zmniejszone zainteresowanie odnotowano wśród kandydatów na studia II stopnia, przede wszystkim ze względu na drastyczny spadek na kierunku fizjoterapia. Był on jednak przewidywalny. Tegoroczny nabór na studia II stopnia na tym kierunku był ostatnim w historii, ze względu na zmianę w przepisach dotyczących kształcenia fizjoterapeutów. Od kilku lat fizjoterapia jest prowadzona w formie studiów jednolitych magisterskich.
Trendy dotyczące kierunków, można wyraźnie zaobserwować na podstawie liczby chętnych na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. Niezmiennie najbardziej obleganym kierunkiem jest kierunek lekarski - zainteresowanie utrzymuje się na poziomie ponad 3,5 tys. kandydatów, co daje 13 osób starających się o 1 miejsce. Dość stabilne jest też zainteresowanie kierunkiem zdrowie publiczne, farmacja i fizjoterapia.
Zaskakujący jest kilkunastoprocentowy spadek zainteresowania kierunkiem lekarsko-dentystycznym. Nie zmienia to faktu, że nadal bardzo trudno się na niego dostać - w zeszłym roku o jedno miejsce walczyło 22 kandydatów, w tym roku 20.
Kilkunastoprocentowy wzrost odnotowano na analityce medycznej, która i tak od kilku lat cieszy się wysokim zainteresowaniem i jest trzecia pod względem ilości kandydatów na 1 miejsce, po kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
Spory wzrost zainteresowania odnotowała większość kierunków Wydziału Nauk o Zdrowiu. Największy ponad 35-procentowy wzrost zainteresowania względem zeszłego roku dotyczył położnictwa. Ponad 25-procentowe wzrosty zaliczyło również kolejno ratownictwo medyczne, dietetyka i pielęgniarstwo. W przypadku pielęgniarstwa po raz pierwszy uruchomione zostały także studia niestacjonarne I stopnia.

Wszystkim nowo przyjętym studentom życzymy zapału do nauki i powodzenia!

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 01.10.2020 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 01.10.2020