Popularyzator Nauki 2024
Do 15 września można przesyłać zgłoszenia na konkurs Popularyzator Nauki, organizowany przez serwis Nauka w Polsce, którego wydawcą jest Fundacja Polskiej Agencji Prasowej.
W konkursie nagradzani są ci, którzy popularyzują naukę, pomagają poznać i zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych oraz dzielą się z innymi wiedzą i pasją naukową.
Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach:
- Naukowiec – o nagrodę mogą ubiegać się popularyzatorzy, którzy posiadają co najmniej stopień naukowy doktora
- Animator – kategoria dla osób, które nie posiadają stopni ani tytułów naukowych, ale prowadzą indywidualną działalność popularyzatorską (np. studenci i doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni)
- Zespół – konkurencja dla zespołów tworzonych przez np. naukowców, animatorów, koła naukowe czy osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji nauki
- Instytucja – zgłaszać mogą się instytucje naukowe (np. instytuty, jednostki uczelni), pozanaukowe (np. organizacje pozarządowe, centra nauki) czy przedsiębiorstwa
- Media – kategoria dla dziennikarzy, redakcji, blogerów czy zespołów tworzących strony internetowe
Aktywność powinna trwać nie krócej niż 2 lata.
Zgłoszenia można wysyłać do 15 września za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Nauka w Polsce. Tam również znajduje się regulamin konkursu.
Zakwalifikowane kandydatury oceni kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce, na czele której stoi prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu.
Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu planowane jest na grudzień 2024 r. Dodatkowo działalność finalistów zostanie zaprezentowana w serwisie Nauka w Polsce PAP.