Wróć do strony głównej
Aktualności | 22.01.2025

Posiedzenie Senatu UMW

Pierwsze w nowym roku kalendarzowym posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęła część żałobna poświęcona pamięci prof. Jana Skóry. Po jej zakończeniu, podczas części uroczystej, rektor prof. Piotr Ponikowski wręczył podziękowania, nominacje i gratulacje.

Zmarłego prof. Jana Skórę, swojego współpracownika i przyjaciela, wspominał prof. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych, kierownik Katedry Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej UMW.

Prof. Jan Skóra odszedł po ciężkiej chorobie 25 grudnia 2024 r. w wieku niespełna 66 lat. Był absolwentem Wydziału Lekarskiego ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1983 r., po uzyskaniu dyplomu, rozpoczął pracę w szpitalu przy ul. Rydygiera, a rok później w Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyniowej przy ul. Poniatowskiego. 

W 1986 r. uzyskał specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej I stopnia, a w 1990 r. – II stopnia. W 2003 r. został specjalistą z zakresu chirurgii naczyniowej. W 1988 r. – na podstawie pracy "Zmiany w aktywacji systemu dopełniacza u chorych z miażdżycą zarostową tętnic kończyn dolnych leczonych operacyjnie" – uzyskał stopień doktora, a w 2001 r. – doktora habilitowanego (praca "Udział leukocytów w procesie wgajania się syntetycznej protezy naczyniowej"). Tytuł profesora odebrał w 2015 r.

Odbywał liczne staże zagraniczne (Holandia, Niemcy), podczas których zdobywał wiedzę i umiejętności. – Przeprowadził wiele naukowych badań eksperymentalnych, które miały wpływ na rozwój i postęp współczesnej medycyny – podkreślał prof. Dariusz Janczak. Przykładowo w 1996 r. opracował nowe metody operacyjnego postępowania w ciężkiej zakrzepicy żylnej żył kończyn dolnych, a rok później wprowadził nowatorskie badania scyntygraficzne znakowanymi technetem leukocytami. W 2003 r. skupił się na krytycznym niedokrwieniu kończyn dolnych i we współpracy z Polską Akademią Nauk rozpoczął badania nad konstrukcją plazmidu VEGF 165. Dwa lata później, jako pierwszy w Polsce, przeprowadził terapię genową w leczeniu krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych, stosując w terapii autogenne komórki macierzyste szpiku kostnego. Z kolei w 2007 r., jako pierwszy na świecie, zastosował skojarzoną terapię z wykorzystaniem angiogennego plazmidu VEGF 165 i autogennych komórek macierzystych szpiku. W wyniku wieloletnich prac uzyskał patent "Eukariotyczny wektor ekspresyjny kodujący cytokinę VEGF165, sposób jego wytwarzania i zastosowanie". Wprowadził też terapię genową do leczenia ran.

Był aktywnym członkiem społeczności uczelni; rekomendowany przez Dolnośląską Izbę Lekarską i Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej do ministerialnego zespołu eksperckiego w zakresie chirurgii naczyniowej. Członek licznych towarzystw krajowych i zagranicznych. Dydaktyk, promotor prac doktorskich i rozpraw habilitacyjnych. Opublikował ponad 200 artykułów naukowych.

– Cieszył się zaufaniem współpracowników i pacjentów. Leczył i operował chorych, z pasją uczył studentów. Jego wykłady i seminaria pozostaną w pamięci wielu pokoleń lekarzy. Do ostatnich chwil życia otoczony był młodzieżą akademicką, która chłonęła jego pomysły naukowe i patrzyła z podziwem na jego wizję przyszłości medycyny. Potrafił dostrzec potencjał w każdym uczniu i inspirować go do działania. Zachęcał do zadawania pytań i łamania paradygmatów – opowiadał prof. Dariusz Janczak. – Mawiał też "Urodziłem się chirurgiem", a medycyna była jego fascynacją. Uczynił w swoim życiu wiele dobrego i zawsze będziemy o tym pamiętać.

prof Skora

Podczas uroczystej części posiedzenia Senatu UMW prof. Piotr Ponikowski podziękował przewodniczącym i zastępcom przewodniczących rad dyscyplin w kadencji 2021-2024. Podkreśli, że to m.in. dzięki ich pracy i zaangażowaniu uczelnia może szczycić się wysokimi miejscami w międzynarodowych rankingach. Wraz z dyplomami bluzy z logo uczelni z rąk rektora odebrali:

Rada Dyscypliny Nauki Medyczne

  • prof. Agnieszka Hałoń, przewodnicząca do 30 sierpnia 2024 r.
  • prof. Joanna Maj, przewodnicząca od 23 września do 31 grudnia 2024 r.
  • prof. Marzenna Podhorska-Okołów, zastępca przewodniczącej

Rada Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne

  • prof. Adam Matkowski, przewodniczący
  • prof. Julita Kulbacka, zastępca przewodniczącego

Rada Dyscypliny Nauki o Zdrowiu

  • prof. Izabella Uchmanowicz, przewodnicząca do 31 sierpnia 2024 r.
  • dr hab. Michał Czapla, prof. UMW, przewodniczący od 2 września do 31 grudnia 2024 r.
  • prof. Robert Śmigiel, zastępca przewodniczącego

Prof. Piotr Ponikowski wręczył też uroczyste powołania do rad dyscylin na nową kadencję 2025-2028:

Rada Dyscypliny Nauki Medyczne

  • prof. Rafał Matkowski, przewodniczący 
  • prof. Marzenna Podhorska-Okołów, zastępca przewodniczącego

Rada Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne

  • prof. Adam Matkowski, przewodniczący
  • prof. Julita Kulbacka, zastępca przewodniczącego

Rada Dyscypliny Nauki o Zdrowiu

  • dr hab. Michał Czapla, prof. UMW, przewodniczący
  • prof. Dorota Diakowska, zastępca przewodniczącego

Gratulacje odebrała także prof. Anna Wiela-Hojeńska, która otrzymała powołanie na krajowego konsultanta w dziedzinie farmacji klinicznej oraz nowi kierownicy jednostek organizacyjnych uczelni:

  • dr hab. Anna Turno-Kręcicka, prof. UMW, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki
  • dr hab. Maciej Guziński, kierownik Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii

W spotkaniu uczestniczyli również redaktorzy naczelni wraz z zastępcami, którzy pokierują czasopismami naukowymi, wydawanymi przez uczelnię, w kadencji 2025-2028:

Advances in Clinical and Experimental Medicine 

  • prof. Donata Kurpas, redaktor naczelny
  • prof. Robert Śmigiel, zastępca redaktora naczelnego

Dental and Medical Problems

  • prof. Mieszko Więckiewicz, redaktor naczelny
  • dr hab. Helena Martynowicz, prof. UMW, zastępca redaktora naczelnego

Polimery w Medycynie

  • prof. Witold Musiał, redaktor naczelny
  • dr hab. Konrad Szustakiewicz, zastępca redaktora naczelnego 

Redaktorzy naczelni przedstawili osiągnięcia za ostatnie cztery lata i plany na nową kadencję. "Advances in Clinical and Experimental Medicine" chce zwiększyć zasięgi na rynkach globalnych, widoczność oraz cytowalność publikacji, które ukazują się na jego łamach. – Nadal będziemy promować interdyscyplinarność i tematy translacyjne, jak również wyniki badań oraz rekomendacje i zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne – mówiła prof. Donata Kurpas. – Chcemy też rozwinąć kanały streamingowe oraz wykorzystać nowe technologie, które usprawnią proces recenzji i edycji oraz pomogą monitorować wpływ naukowy naszych publikacji w czasie rzeczywistym.

Prof. Mieszko Więckiewicz zapowiedział zwiększenie rozpoznawalności "Dental and Medical Problems" wśród profesjonalnych badaczy, dalsze umiędzynarodowienie czasopisma oraz modernizacja mediów społecznościowych i strony internetowej. – Będziemy też pilnować jakości wzrostu wskaźników bibliometrycznych oraz zintensyfikujemy promocję artykułów – dodał. 

Redakcja "Polimerów w Medycynie" planuje udział w cyklicznych konferencjach naukowych, dzięki którym rośnie liczba prac o wysokiej wartości naukowej publikowanych w czasopiśmie, a co za tym idzie, liczba cytowań. – W ostatnich latach mieliśmy czterokrotny wzrost wskaźnika CiteScore. To dużo, jak na krajowe czasopismo. Zależy nam na jego dalszym wzroście, co będzie rzutowało na uzyskanie przez nas Impact Factor – wyjaśnił prof. Witold Musiał.

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 22.01.2025 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 23.01.2025