




Poznaliśmy Wrocławianki Roku 2024
Tetiana Zinyk - studentka 5 roku Wydziału Lekarskiego UMW została Wrocławianką Roku 2024 w kategorii Teraz Młodość - Siła Młodości. Nasza studentka od 3 lat jako streetworkerka pracuje w Ambulatorium Ulicznym organizacji MiserArt - strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia. Po raz kolejny Wrocław docenił kobiety, które wyróżniają się swoimi działaniami. To kobiety, które współtworzą wrocławski krajobraz społeczny, kulturalny, biznesowy. Inspirują swoją pracą i pasjami. Są odważne, zdolne, kreatywne. Siedem mieszkanek stolicy Dolnego Śląska otrzymało tytuł Wrocławianki Roku 2024 w różnych kategoriach.
“Wrocławianka Roku” od 5 lat promuje kobiety kreatywne, pracowite, wrażliwe, a nieznane szerszej społeczności. W czasie wszystkich edycji nominowano 213 osób, a wyróżnienia odebrały 32.
- Nagradzamy kobiety, które wzmacniają siebie nawzajem. Takie, które współpracują z innymi i tworzą nową, lepszą rzeczywistość. Kobiety, które troszczą się o innych, nie rywalizują. Wierzymy w siostrzeństwo - mówiła Alina Szeptycka z Wrocławskiej Rady Kobiet, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania podczas Gali wręczenia statuetek w Teatrze Capitol 2 grudnia 2024 roku.
Laureatki wybrano spośród 52 nominowanych. Wśród nich były niezwykłe kobiety z UMW - prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki oraz Dorota Bęben, Magdalena Kloc, Natalia Sauer i Tetiana Zinyk.
Wyróżnienia przyznawane są w 7 kategoriach. Za działania w kwestiach równościowych nagrodę odebrała Ewa Trojanowska, w kategorii small biznes - Dagna Zielińska, za działalność społeczną i edukacyjną - Izabela Jóźwik, w kategorii ekologia - Agnieszka Dusza, w kategorii naukowo - badawczej - Weronika Urbańska, Agnieszka Bresler została uhonorowana za działalność artystyczną, a w kategorii Siła młodości Wrocławianką Roku została Tetiana Zinyk.
Co niezwykłe - w tej kategorii były nominowane 4 młode, zdolne kobiety - wszystkie z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kapituła miała trudny wybór, bo o statuetkę walczyły Dorota Bęben, Magdalena Kloc, Natalia Sauer i Tetiana Zinyk. Zwyciężczynią została Tetiana Zinyk.
- Jestem wzruszona i bardzo szczęśliwa. To dla mnie ogromny zaszczyt. Ta nagroda to dowód na to, że codzienne działania mogą być inspiracją dla innych. Razem możemy tworzyć świat, w którym każdy ma szanse na lepsze życie - mówiła podczas Gali Tetiana Zinyk.
Tetiana jest studentką 5 roku Wydziału Lekarskiego. Od 3 lat, trzy razy w tygodniu, wieczorem razem z zespołem wyjeżdża Ulicznym Ambulansem na ulice Wrocławia. Tam pomaga osobom w kryzysie bezdomności. To głównie pierwsza pomoc - opatruje trudno gojące się rany, w razie potrzeby zawozi poszkodowanych do wrocławskich szpitali, namawia do leczenia się w poradniach, do których też pomaga zapisać się na wizytę. Taki dyżur często kończy nad ranem.
- Potem 3 godziny snu i biegnę na zajęcia na uczelnię. Mam dużo pracy, czeka mnie poważny egzamin - Lekarski Egzamin Końcowy. Odsypianie zostawiam na weekend. To bywa niebezpieczna praca tym bardziej, że ostatnio nasz zespół jest całkowicie kobiecy, a ja jestem najmłodsza. Ale uważamy na siebie - dodaje Tetiana.
Nasza studentka podkreśliła, że odebrała wyróżnienie nie tylko dla siebie. To praca zespołowa i nagroda dla wszystkich, z którymi współpracuję na co dzień - podkreśla. Od 3 lat jest to MiserArt, które istnieje na wrocławskim Nadodrzu od 2014 roku. Tu powstała przestrzeń do spotkań i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników. Uliczne Ambulatorium działa od dawna i codziennie, m.in. dzięki Tetianie, niesie pomoc potrzebującym.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nominowanym i wyróżnionym Wrocławiankom. A szczególne wyrazy uznania kierujemy do Tetiany Zinyk.