Wróć do strony głównej
Aktualności | 29.11.2024

Premier nagrodził naukowców z UMW

Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa A. Jankowska z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odebrali dziś z rąk premiera Donalda Tuska Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcie naukowe. Badacze zostali uhonorowani za nowatorską metodę leczenia chorych na niewydolność serca z niedoborem żelaza.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe przyznawane są od 1994 r. Co roku powołany przez premiera zespół może wskazać do 45 laureatów. Wyróżnienia wręczane są w trzech kategoriach: wyróżniająca się rozprawa doktorska; wysoko oceniane osiągnięcia naukowe, które są podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego oraz osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej. 

– Nie mam wątpliwości, że spotykam się nie tylko z laureatami nagród, ale też z ludźmi, którzy uosabiają nadzieję na lepszą Polskę, na lepszy świat. Bez ludzi takich jak Wy przyszłość malowałaby się w szarych barwach – powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z naukowcami.

Badanie o światowym znaczeniu

W gronie nagrodzonych za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej byli prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dyrektor Instytutu Chorób Serca oraz prof. Ewa A. Jankowska, kierownik Zakładu Kardiologii Translacyjnej i Rejestrów Klinicznych Instytutu Chorób Serca. Zespół pod przewodnictwem prof. Piotra Suwalskiego docenił badaczy z UMW za cyt. "opracowanie nowej formy leczenia chorych na niewydolność serca z niedoborem żelaza, która na podstawie zrealizowanych badań została usankcjonowana w zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2021 i 2023) uzyskując silny wpływ na medycynę światową oraz istotny efekt społeczny, a także duże znaczenie ekonomiczne dla systemów opieki zdrowotnej".

Naukowcy z UMW byli pomysłodawcami i liderami projektu AFFIRM-AHF, realizowanego przez międzynarodowy zespół. W badaniu uczestniczyło ponad tysiąc pacjentów z całego świata, którzy przebywali w szpitalach z powodu niewydolności serca i u których wykryto niedobór żelaza. Przed wypisem mieli losowo podawaną dożylnie karboksymaltozę żelazową lub placebo. Obserwacja każdego z nich trwała rok i wykazała, że dożylna suplementacja żelaza przyczynia się do poprawy jakości życia oraz znacznie zmniejsza powtórne hospitalizacje. Wyniki badań zostały zamieszczone m.in. na łamach jednego z najlepszych naukowych czasopism medycznych The Lancet, a sama publikacja była cytowana ponad 550 razy, co świadczy o jej międzynarodowym znaczeniu medycznym, naukowym, klinicznym i ekonomicznym.

Dodatkowe pieniądze na naukę

– Niebywale bogate są tematy, którymi się państwo zajmujecie – stwierdził szef rządu i dodał: – Kreatywność, innowacyjność i wiedza to fundamenty, na których możemy zbudować bezpieczną przyszłość. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspierali polską naukę.

Podczas wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów Donald Tusk zapowiedział przekazanie kolejnych środków finansowych Narodowemu Centrum Nauki. Są to skarbowe papiery wartościowe w wysokości 500 mln zł, które NCN będzie mogło wykorzystać w latach 2025/2026.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 29.11.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 03.12.2024