Wróć do strony głównej
Aktualności | 26.02.2025

Prezydencja w UE to przywilej

"Droga do prezydencji" to tytuł konferencji podsumowującej cykl debat, którą zorganizowano      21 lutego 2025 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W spotkaniu uczestniczyli wybitni specjaliści sektora medycznego i opieki zdrowotnej, decydenci oraz przedstawiciele sektora publicznego i organizacji pozarządowych. Jedną z prelegentek była prof. Marzena Dominiak, prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.  W trakcie spotkania zaprezentowano Białą Księgę, czyli dokument zawierający zbiór komentarzy i opinii poświęconych priorytetom polskiej prezydencji w Radzie UE.

- Prezydencja w Unii to przywilej, ale i ogromna odpowiedzialność, jaką przyjmujemy na siebie co 14 lat. Jednak mniejsze składowe tej odpowiedzialności niesiemy na swych barkach na co dzień – jako lekarze, nauczyciele, politycy, naukowcy, przedsiębiorcy, działacze społeczni. Mottem naszej prezydencji w roku 2025 jest „Bezpieczeństwo Europo”. Jeśli pojęcie bezpieczeństwa rozłożymy na różne jego obszary, to z pewnością bezpieczeństwo zdrowotne jest jednym z najważniejszych – powiedział podczas inauguracji prof. Rafał Krenke, rektor WUM.

Wydarzeniem dnia było przedstawienie "Białej Księgi". To 300-stronicowa publikacja opracowana w ciągu 2 lat przez 141 ekspertów, w tym przez prof. Marzenę Dominiak i prof. Edytę Sutkowską z UMW. To unikatowy dokument stanowiący zbiór komentarzy i opinii na temat priorytetów polskiej prezydencji. Zapewnia on wgląd w wyzwania stojące przed UE w zakresie polityki zdrowotnej i zaznacza ważna rolę Polski w kształtowaniu i proponowaniu konkretnych rozwiązań. Podczas konferencji "Białą Księgę" prezentował prof. Bolesław Samoliński, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM.

- W "Białej Księdze" są wizje, poglądy, opinie i wiedza przedstawiona przez różnych interesariuszy systemu ochrony zdrowia. Mamy tu zatem różne punkty widzenia, zarówno klinicystów jak i organizacji pozarządowych, ale też polityków. To zderzenie różnych środowisk, różnych wypowiedzi daje bardzo ciekawe spojrzenie na to, gdzie się aktualnie znajdujemy w problematyce zdrowotnej i w naszym kraju, i w UE. Białej Księgi nie czyta się jak książki beletrystycznej, ją się studiuje, ona wymaga refleksji  – wyjaśnił profesor Samoliński.

Obecna podczas konferencji prof. Marzena Dominiak zwracała uwagę na to, że od lat niedoceniona jest rola stomatologii w zdrowiu publicznym, co stanowi ogromny problem i wyzwanie dla lekarzy. 

- Liczba chorób, częstotliwość ich występowania jest tak wysoka, a ciągle nie jesteśmy postrzegani jako ci, którzy stanowią ważny element w profilaktyce i diagnostyce zdrowia ogólnego. Podkreślam to, że to my - stomatolodzy - wykonujemy badania przesiewowe w kierunku nowotworów jamy ustnej. Nie wie o tym - jak wykazują badania - 14 proc. naszych pacjentów - mówiła podczas spotkania prof. Dominiak. 

Prof. Dominiak zwróciła ponadto uwagę na to, że choroby przyzębia i próchnica to objawy różnych etapów nadwagi i otyłości. To nie przypadek, że z otyłością i próchnicą walczy tyle samo ludzi - ponad 3 mld. na całym świecie. Dlatego każdym pacjentem trzeba się opiekować holistycznie. Tematem poruszanym podczas dyskusji na konferencji była kwestia strategii w profilaktyce i leczeniu otyłości, która jest chorobą i trzeba o tym pamiętać. Prof. Dominiak podkreśliła też konieczność kształcenia na uniwersytetach medycznych specjalistów w zakresie dietetyki oraz profilaktyki i leczenia otyłości. Konieczne jest powołanie zawodów promujących profilaktykę w zależności od grup docelowych - zarówno zawody medyczne, jak i nauczycieli, terapeutów czy edukatorów. 

Ponadto prof. Dominiak przypomniała o konferencji “Bądźmy zdrowi”, która odbędzie się w Sejmie 4 marca 2025 roku podczas której 

„Poznaj temat rosnącej wagi” - to już kolejna odsłona społecznej kampanii edukacyjnej zainicjowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, której celem jest promowanie zdrowego stylu życia u dzieci i ich rodziców wobec narastającego problemu otyłości w Polsce. Byliśmy 5 września 2024 r. w Sejmie RP gdzie odbyła się inauguracyjna konferencja zorganizowana przez UMW i wicemarszałkinię Sejmu Monikę Wielichowską. Teraz czas na kolejną konferencję organizowaną przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu z Parlamentarnym Zespołem ds. Profilaktyki i Leczenia Otyłości - już 4 marca 2025 r. 

Autor: Katarzyna Sudnik Data utworzenia: 26.02.2025 Autor edycji: Katarzyna Sudnik Data edycji: 26.02.2025