Wróć do strony głównej
Aktualności | 28.08.2024

Prof. Izabella Uchmanowicz w komitecie ACNAP

Dziekan nowego Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Izabella Uchmanowicz została powołana do Nominating Committee of the Association of Cardiovascular Nursing and Allied Professions (Komitetu Nominacyjnego Stowarzyszenia Pielęgniarek Kardiologicznych i Zawodów Pokrewnych) European Society of Cardiology (Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) na kadencję 2024-2026.

Prof. Izabella Uchmanowicz jest jedyną Polką, która weszła w skład sześcioosobowego Komitetu Nominacyjnego Stowarzyszenia Pielęgniarek Kardiologicznych i Zawodów Pokrewnych.

– Komitet odpowiada za nominacje kandydatów na kluczowe stanowiska w Association of Cardiovascular Nursing & Allied Professions. Dąży także do zapewnienia w gremiach stowarzyszenia równowagi geograficznej oraz równości płci – wyjaśnia profesor. – Obecność w zespole daje więc możliwość wpływu na kształtowanie przyszłości stowarzyszenia, a co za tym idzie, kierunku rozwoju pielęgniarstwa kardiologicznego i zawodów pokrewnych na poziomie europejskim.

Powołanie przedstawicielki uczelni do komitetu ACNAP to także prestiż dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który od nowego roku akademickiego 2024/2025 uruchamia odrębny wydział, który będzie kształcił pielęgniarki, położne i ratowników medycznych. Dodatkowo jako jedna z nielicznych szkół wyższych w kraju będzie miała w ofercie naukę pielęgniarstwa w języku angielskim.

Na czele Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW stanie prof. Izabella Uchmanowicz, która do tej pory pełniła funkcję kierownika Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz przewodniczącej Rady Dyscypliny Nauki o Zdrowiu. Obecność dziekan nowego wydziału w międzynarodowym komitecie to wyraz uznania dla jej wkładu w rozwój pielęgniarstwa kardiologicznego oraz docenienie pozycji UMW na mapie ośrodków akademickich.

Association of Cardiovascular Nursing & Allied Professions (ACNAP) jest jedną z siedmiu asocjacji działających w ramach European Society of Cardiology (ESC). Za cel stawia sobie budowanie doskonałości w opiece kardiologicznej oraz wspieranie pielęgniarek i przedstawicieli zawodów pokrewnych (m.in. elektroradiologów, fizjoterapeutów, dietetyków, ratowników medycznych) w świadczeniu najwyższej jakości usług medycznych pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Działalność ACNAP obejmuje m.in. edukację (m.in. kursy, program mentoringowy, webinaria), stypendia, pomoc w aplikowaniu o granty i prowadzeniu badań naukowych, a następnie publikacji ich wyników na łamach recenzowanego "European Journal of Cardiovascular Nursing" (EJCN).

Stowarzyszenie, które skupia ponad 6 tys. osób z całego świata, organizuje również coroczny kongres. Jego ostatnia edycja, poświęcona przede wszystkim multidyscyplinarnej opiece nad pacjentem kardiologicznym, odbyła się w czerwcu br. na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 28.08.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 11.12.2024