Prof. Tomasz Konopka krajowym konsultantem
Minister zdrowia powołała prof. Tomasza Konopkę na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie periodontologii. Kadencja konsultanta trwa pięć lat.
Prof. Tomasz Konopka jest prodziekanem ds. kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego i kierownikiem Katedry i Zakładu Periodontologii UMW. Pełni również funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
Po ukończeniu studiów na ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu rozpoczął pracę Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej, a następnie Zakładzie Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej, który przekształcono w Katedrę i Zakład Periodontologii. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał w 1993 r., a doktora habilitowanego w 1999 r. Od 2012 r. profesor zwyczajny.
W pracy naukowo-dydaktycznej skupia się na patogenezie zapaleń przyzębia, związkach zapaleń przyzębia z chorobami układowymi (periodontal medicine), diagnostyce i epidemiologii chorób przyzębia, leczeniu periodontologicznym ze szczególnym uwzględnieniem chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej, choroby błony śluzowej jamy ustnej.
Jakie zadania czekają prof. Konopkę w związku z objęciem funkcji konsultanta krajowego? Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl), konsultanci krajowi:
- inicjują krajowe badania epidemiologiczne oraz oceniają metody i wyniki tych badań;
- prognozują potrzeby zdrowotne w swojej dziedzinie;
- doradzają, jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych;
- opiniują wnioski o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski;
- opiniują i doradzają przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.