Wróć do strony głównej
Aktualności | 12.02.2025

Projekty UMW w konkursie Start-Up-Med

Dwa projekty realizowane przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zostały zakwalifikowane do finału konkursu Start-Up-Med. Zwycięzców wybierze jury oraz czytelnicy "Rynku Zdrowia", który jest organizatorem plebiscytu. Głosy można oddawać do 28 lutego.

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej innowacyjnych projektów wykorzystujących technologie medyczne, które przekładają się lub mają szanse przełożyć się na poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz samych pacjentów. 

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otrzymał nominacje w kategoriach: Ośrodek medyczny/naukowy (Projekt zapobiegania sepsie u noworodków) oraz Start-up (Aplikacja Kid AID wspierająca ocenę stanu zdrowia dzieci).

Projekt zapobiegania sepsie u noworodków realizowany jest przez Karolinę Tądel w ramach doktoratu wdrożeniowego pt. "Stworzenie oprogramowania wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji do przewidywania rozwoju reakcji zapalnej u noworodków na podstawie badań laboratoryjnych" pod opieką promotorską prof. Iwony Bil-Luli, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego UMW, kierownik Katedry i Zakładu Analityki Medycznej UMW.

Sepsa noworodków to jedno z najpoważniejszych zagrożeń w neonatologii, prowadzące do wysokiej śmiertelności i powikłań. Jej piorunujący przebieg, trudności w interpretacji początkowych, niespecyficznych objawów i konieczność oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych przy równoczesnym wysokim ryzyku zachorowalności i śmiertelności noworodka, stanowi wyzwanie dla personelu medycznego.

Wykorzystany w projekcie system AI analizuje dane kliniczne i laboratoryjne, identyfikując ukryte wzorce i zależności, które mogą umknąć tradycyjnym metodom diagnostycznym. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego możliwe jest szybkie wykrycie wczesnych symptomów sepsy, co pozwala na natychmiastowe wdrożenie odpowiednich działań.

Zastosowana analiza danych minimalizuje ryzyko nadmiernej antybiotykoterapii oraz zapewnia lekarzom wsparcie w podejmowaniu decyzji klinicznych, wspierając bardziej precyzyjne i spersonalizowane leczenie noworodków.

Link do głosowania >>

Aplikacja Kid AID wspierająca ocenę stanu zdrowia dzieci powstaje we współpracy specjalistów z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW z Animativ sp. z o.o. Pomysł polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) do wspierania personelu medycznego w ocenie stanu zdrowia dzieci, co jest szczególnie ważne w sytuacjach nagłych, które często budzą niepewność diagnostyczną.

Aplikacja analizuje krótkie nagrania wideo, identyfikując objawy, takie jak tor oddechu, zmiany koloru skóry czy reakcje ruchowe dziecka, aby zasugerować dalsze postępowanie: pomoc medyczną, obserwację domową lub dodatkowe badania.

Kid AID usprawni podejmowanie decyzji w stanach nagłych, wspierając personel medyczny w rozpoznawaniu zagrażających życiu stanów oraz ograniczy zbędne hospitalizacje. Dodatkowo powstałe narzędzie będzie repozytorium przypadków klinicznych wspierających edukację medyków i rozwój algorytmów AI. 

Projekt poprawi jakość opieki, bezpieczeństwo pacjentów, komfort pracy personelu medycznego oraz efektywność systemu ochrony zdrowia, szczególnie w okresach zwiększonego zapotrzebowania, takich jak epidemie czy zdarzenia masowe. Co istotne, narzędzie nie zastąpi lekarza, lecz wesprze go w trudnych przypadkach.

Link do głosowania >>

Wyniki konkursu Start-Up-Med zostaną ogłoszone podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) zaplanowanego 13-14 marca w Katowicach.

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 12.02.2025 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 13.02.2025