Wróć do strony głównej
Aktualności | 07.03.2023

"Regions4PerMed"

Powoli dobiega końca międzynarodowy projekt "Regions4PerMed", w którym, jako jedyny ośrodek akademicki, uczestniczy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Zanim jednak inicjatywa, zaplanowana na lata 2018-2023, zostanie podsumowana podczas specjalnej konferencji, zorganizowano kolejne spotkania dla jej uczestników.

"Regions4PerMed - Interregional coordination for a fast and deep uptake of personalised health" to międzynarodowy projekt wspomagający wdrażanie najlepszych praktyk w ramach personalizowanej opieki zdrowotnej. Finansowany jest z programu Komisji Europejskiej "Horyzont 2020", a udział w nim biorą, obok UMW, urzędy jednostek samorządów terytorialnych pięciu regionów europejskich i współpracujące z nimi agencje rozwoju regionalnego. 

Konferencja oraz warsztaty, które odbyły się w formie hybrydowej we Florencji, zostały poświęcone etycznym, ekonomicznym, prawnym i społecznym aspektom medycyny spersonalizowanej.

Uczestnicy konferencji omawiali rosnące zainteresowanie medycyną spersonalizowaną, jednocześnie podkreślając, że jej wdrażanie na coraz szerszą skalę, wymaga publicznej dyskusji na temat związanych z tym następstw: etycznych, ekonomicznych, prawnych i społecznych.
Podczas warsztatów skupiono się natomiast na temacie zainicjowanym w czasie konferencji "Tackling ethical, economical, legal and social aspects of Personalised Medicine". Ich celem było umożliwienie zorganizowanej wymiany między regionalnymi interesariuszami UE oraz podmiotami, które mogą przyczynić się do dostosowania i wdrożenia zasad medycyny personalizowanej i zdrowia w zakresie polityki, inwestycji oraz zarządzania.

- Medycyna personalizowana jest przyszłością wpisaną w kontekst społeczności lokalnych. Wymaga wymiany wiedzy, opracowania rozwiązań organizacyjnych i formalnych, rozwoju technologii medycznych, nakładów finansowych i szerokiego dialogu między badaczami, profesjonalistami opieki zdrowotnej i społecznej, twórcami innowacyjnych rozwiązań i władzami. Efektami tego wyzwania będą korzyść dla pacjentów i ich opiekunów nieformalnych, w tym personalizowane plany opieki, zwiększające efektywność opieki nie tylko w rozumieniu klinicznym, ale i psychospołecznym. Medycyna personalizowana wspiera aktualne oczekiwania w zakresie leczenia, jak również umożliwia przejście z podejścia reaktywnego w proaktywne ukierunkowane na prewencję i prognozowanie. Projekt Regions4PerMed stanowi potrzebną platformą wymiany doświadczeń z zakresu rozwiązań personalizowanej opieki zdrowotnej - mówi prof. Donata Kurpas, kierownik projektu Regions4PerMed na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Oficjalnie zakończenie projektu zaplanowano na 21-22 marca br. Spotkanie odbędzie się w Brukseli.

Więcej informacji na stronie >>

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 07.03.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 07.03.2023