Wróć do strony głównej
Aktualności | 03.10.2022

Rekordowe wsparcie dla dolnośląskiej pediatrii

Fundusz Medyczny przeznaczy ponad 201 mln zł na budowę i wyposażenie Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego, które stanie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. 3 października br. ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu Funduszu Medycznego na infrastrukturę pediatryczną, w którym rozdzielono 3,15 mld zł na 14 ośrodków. Projekt, przygotowany przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK, został wysoko oceniony, zajmując drugie miejsce w kraju na liście rankingowej konkursu.

Celem konkursu była szybsza diagnostyka pediatryczna i większy dostęp do możliwości nowoczesnego leczenia najmłodszych pacjentów. Środki z tej puli nie będą zasilały procedur leczniczych, ale dotyczą wyłącznie infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych dla dzieci. We Wrocławiu zostaną przeznaczone na budowę centrum pediatrii od podstaw.

– Wszyscy czekaliśmy na ten dzień – powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski w dniu ogłoszenia wyników konkursu. – To bardzo ważny krok w poprawie opieki nad dziećmi w naszym regionie, która obecnie jest rozproszona. Cieszę się, że ten projekt był drugi w konkursie, co pokazuje jego jakość. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny to są miejsca, gdzie takie centrum  powinno działać.

Rektor UMW dodał, że podczas pisania projektu w jego nazwie dodano słowo „zintegrowane”, by podkreślić, jak ważne jest wykorzystanie potencjału szpitala oraz  integrowanie różnych specjalności, wiedzy i doświadczenia.

Nowoczesna placówka będzie się mieścić w nowym budynku, który powstanie tuż przy Klinice Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Na powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych planowane jest utworzenie ponad  140 wieloprofilowych łóżek,  kilka specjalistycznych poradni, pracowni diagnostycznych i oddziału obserwacyjno-zakaźnego.  Inwestycja zakończy się w 2027 r.
Centrum połączy funkcje szpitala i specjalistycznych przychodni, co pozwoli skrócić czas hospitalizacji, stawiając główny nacisk na leczenie ambulatoryjne.

– Planujemy, że nawet  ponad 60 proc. hospitalizacji będzie tu miało charakter jednodniowy lub nawet kilkugodzinny, bo takie są światowe standardy – wyjaśnia pełnomocnik rektora ds. budowy centrum pediatrii dr Tomasz Pytrus, podkreślając, że w centrum znajdą się przede wszystkim kliniki niezabiegowe. – Wreszcie będziemy mogli zająć się w jednym miejscu chorymi, których będą konsultować specjaliści różnych dziedzin. Budowa tego ośrodka pozwoli nam też na rozszerzenie działalności o dziecięcą kardiologię interwencyjną, leczenie chorób rzadkich czy neurologię pediatryczną, których dotąd nie mieliśmy, mimo że jesteśmy placówką uniwersytecką. Jako pełnomocnik rektora i jako lekarz z ponad 30-letnim stażem mogę powiedzieć, że dziś naprawdę jestem szczęśliwy.

AG/UMW
 

Fot. T. Walów

 

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 03.10.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 18.10.2022