Rośnie pozycja naszych czasopism
Anglojęzyczne czasopisma, wydawane przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu coraz bardziej się liczą w świecie nauki. Advances in Clinical and Experimental Medicine (ACEM) oraz Dental and Medical Problems (DMP) wypadają coraz lepiej w międzynarodowych zestawieniach.
Advances in Clinical and Experimental Medicine (ACEM) – anglojęzyczne czasopismo naukowe wydawane przez UMW – może pochwalić się rosnącymi wskaźnikami jakości. Niedawno redakcja otrzymała wyniki oceny przez Index Copernicus – ACEM za 2023 rok oceniono wyżej niż za 2022 rok. Wartość Index Copernicus Value (ICV) wzrosła do 171,00 w porównaniu z 161,11 za rok 2022. Czasopismo jest też coraz wyżej oceniane przez instytucje międzynarodowe – wskaźnik Journal Citation Indicator (JCI), obliczany przez bazę Web of Science wyniósł dla ACEM w 2023 roku 0,4, co także stanowi wzrost w porównaniu do 2022 roku (0,38). Tu wzrost może się wydawać niewielki, jednak JCI to wskaźnik oceniający średni znormalizowany wpływ cytowań (Category Normalized Citation Impact – CNCI) artykułów i przeglądów opublikowanych w czasopiśmie w ciągu ostatnich trzech lat, więc – podobnie jak w przypadku Impact Factora (IF) nawet nieduże zwiększenie się jego wartości jest sygnałem, że pozycja danego czasopisma się umacnia. Co więcej, za jego pomocą można mierzyć różnice między dziedzinami nauki, jak również typami oraz latami publikacji, co pozwala na miarodajną ocenę wpływu czasopisma na globalną naukę.
W 2024 r. czasopismo przesunęło się z Q4 do Q3 w kategorii Medicine, Research & Experimental w ramach JCR. Dodatkowo w bazie Scopus notujemy systematyczny wzrost wskaźnika Scopus CiteScore z 3,0 za rok 2021 do 3,4 za rok 2022 i 3,7 za rok 2023 (CiteScore Tracker: 3,8 – stan na październik 2024). Według Scopus CiteScore w kategorii Reviews and References (medical) czasopismo znajduje się w Q1, a w kategorii Medicine (miscellaneous), Biochemistry, GeneVcs and Molecular Biology w Q2.
Oba wskaźniki – ICV i JCI – świadczą o rosnącej renomie i wpływie ACEM w świecie nauki, a także o wysokiej jakości publikowanych prac. To osiągnięcie jest rezultatem zaangażowania i kompetencji autorów, recenzentów oraz redaktorów tematycznych, których praca przyczynia się do podnoszenia jakości publikacji. Gwałtowne skoki wskaźników bibliometrycznych to zjawisko dość rzadkie – redakcja ACEM woli obserwować wolniejszy, ale bardziej konsekwentny ich wzrost. Wolniejszy – lecz nieubłagany.
Czasopismo Dental and Medical Problems (DMP) jest najlepszym czasopismem naukowym o profilu stomatologiczno-medycznym w Europie Środkowo-Wschodniej według najważniejszego międzynarodowego rankingu czyli Journal Citation Reports (JCR).
W najnowszym zestawieniu JCR periodyk UMW zajmuje pozycję 67/325 w kategorii Medicine, General & Internal oraz pozycję 35/157 w kategorii Dentistry, Oral Surgery & Medicine. Czasopismo znalazło się w Q1 w obu kategoriach, co oznacza, że należy do top 25 procent czasopism naukowych o podobnym profilu na świecie. Wynik ewaluacji przez bazę Index Copernicus dla DMP za 2023 rok jest również bardzo wysoki. Aktualna wartość Index Copernicus Value (ICV) wynosi 181,00.
Jeden z najnowszych i najważniejszych międzynarodowych wskaźników czyli Journal Citation Indicator (JCI) wynosi 1,06, co świadczy o umacnianiu się pozycji czasopisma na świecie. Wskaźnik JCI jest znormalizowany, więc umożliwia porównania czasopism między dyscyplinami. Bardzo ważne jest żeby ten wskaźnik miał wartość większą niż 1,0. Wskaźnik JCI powyżej 1,0 oznacza, że czasopismo w skali globalnej radzi sobie lepiej niż przeciętnie. Aktualnie w DMP publikują naukowcy z najlepszych szkół stomatologicznych na świecie m.in. Harvard School of Dental Medicine oraz ACTA (Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam).
– Świetne wyniki DMP są zasługą wieloletniej ciężkiej i systematycznej pracy autorów, recenzentów, redaktorów, rady naukowej oraz pracowników redakcji – podkreśla redaktor naczelny DMP, prof. Mieszko Więckiewicz.