Rozmowy o planach i możliwościach
Między innymi o potencjale kadrowym i naukowo-badawczym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozmawiały władze uczelni z prof. Marią Mrówczyńską, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ważnym tematem spotkania były także plany rozwoju najlepszej polskiej uczelni według THE World University Rankings.
Prof. Maria Mrówczyńska gościła na Wydziale Farmaceutycznym UMW przy ul. Borowskiej, sąsiadującym z jednym z największych w Polsce (około 1,5 tys. łóżek) szpitali uniwersyteckich. Jak podkreślił rektor prof. Piotr Ponikowski miejsce spotkania nie było przypadkowe, ponieważ docelowo właśnie tam skupiona będzie baza kliniczna, która sukcesywnie jest przenoszona z historycznych obiektów położonych wzdłuż ul. Curie-Skłodowskiej.
– Na tzw. starym kampusie pozostanie administracja uczelni, nowoczesna biblioteka oraz jednostki przedkliniczne, takie jak anatomia czy medycyna sądowa. Dodatkowo planujemy tam inwestycje w działania związane ze społeczną odpowiedzialnością naszej uczelni. Myślimy o centrum humanizacji medycyny oraz popularyzacji nauki, które mają szansę stać się nową atrakcją na mapie turystycznej miasta – wyjaśniał rektor UMW.
Rozwijał będzie się także tzw. nowy kampus przy ul. Borowskiej. W planach jest budowa centrum pediatrycznego oraz ośrodka hematoonkologii, jak również nowego budynku dydaktycznego dla studentów.
– To unikatowe miejsce z uwagi na bliskość wielospecjalistycznego szpitala, w którym przyszłe kadry medyczne szkolą się praktycznie już od III, IV roku nauki na naszej uczelni i we współpracy z którym możemy prowadzić innowacyjne badania – podkreślił prof. Piotr Ponikowski.
Jednym z ważnych celów UMW – jak zapowiedziały podczas spotkania władze uczelni – jest rozwój medycyny personalizowanej, będącej przyszłością w nowoczesnym lecznictwie na całym świecie. Uniwersytet już czyni starania, aby pozyskać do współpracy specjalistów i praktyków, którzy zdobywali doświadczenia w zagranicznych ośrodkach. Co więcej, byłaby ona rozwijana w oparciu o mocną bazę, do której należą m.in. stworzone przez uczelnię: Biobank, Centrum Badań Omicznych czy powstające Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC).
Wiceminister prof. Maria Mrówczyńska odwiedziła trzy miejsca, które wyróżniają Wydział Farmaceutyczny UMW wśród polskich ośrodków naukowo-badawczych. Były to Katedra i Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej (w tym nowo otwarta Pracownia Wysokorozdzielczej Mikroskopii Konfokalnej oraz Pracownia Eksperymentalnych Terapii Przeciwnowotworowych), Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii wraz z Pracownią Unikalnych Modeli Aplikacyjnych oraz Biobank UMW. Ośrodek ten, jako pierwszy w Polsce, uzyskał certyfikat jakości ISO 9001:2015 oraz międzynarodową akredytację ISO 20387:2018. Zatrudnieni w nim eksperci szkolą i prowadzą audyty w polskich i zagranicznych placówkach, a ponadto przygotowali wytyczne dotyczące standardów biobankowania, które są wykorzystywane na całym świecie. Prof. Maria Mrówczyńska nie ukrywała, że chętnie skorzysta z doświadczenia wrocławskich specjalistów podczas prac nad ustawą dotyczącą badań genetycznych i biobankowania, której przygotowanie spoczęło na barkach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W spotkaniu uczestniczyli prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki, prof. Agnieszka Hałoń, prorektor ds. rozwoju kadry akademickiej, dr hab. Marcin Mączyński, prof. UMW, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Julita Kulbacka, kierownik Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej, dr hab. Adam Junka, prof. UMW z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii oraz dr Joanna Gleńska-Olender, koordynator ds. systemu zapewnienia i zarządzania jakością Pracowni Przesiewowych Testów Aktywności Biologicznej i Gromadzenia Materiału Biologicznego UMW.
Fot. Tomasz Walów