Wróć do strony głównej
Aktualności | 27.12.2024

Rozmowy Wielkiej Wagi

Epidemia otyłości to jedno z największych wyzwań zdrowotnych współczesności, którego skutki zagrażają nie tylko zdrowiu jednostek, ale i stabilności całego systemu ochrony zdrowia. Jak odwrócić ten negatywny trend? O tym rozmawiają eksperci w pierwszym z pięciu odcinków serii podcastów „Rozmowy Wielkiej Wagi”.

W Polsce rocznie odnotowuje się około 1,5 miliona hospitalizacji wynikających z chorób związanych z otyłością. Konsekwencje są druzgocące – od rosnących kosztów leczenia i absencji w pracy po poważne powikłania zdrowotne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby sercowo-naczyniowe. Co gorsza, jak pokazują badania, 65% Polaków nie uprawia żadnego sportu, co stawia nas w niechlubnej czołówce najbardziej "leniwych fizycznie" społeczeństw Europy. W Polsce prognozy wskazują, że w 2030 roku ponad 35% mężczyzn i 25% kobiet będzie zmagało się z otyłością. Według raportu WHO, do 2035 roku nadwaga lub otyłość może dotyczyć połowy światowej populacji.

Jak zmienić tę sytuację? Jak edukować, zapobiegać i działać skutecznie?
Właśnie tego dotyczy pierwszy odcinek podcastu "Rozmowy Wielkiej Wagi", przygotowanego wspólnie z TOK FM w ramach kampanii społecznej #nabieraMYodwagi prowadzonej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

 Gośćmi odcinka są:
•    Łukasz Rypicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
•    Michał Czapla, dietetyk i specjalista w dziedzinie promocji zdrowia oraz edukacji zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Eksperci podejmują kluczowe zagadnienia związane z walką z otyłością i m.in. przedstawiają inspirujące rozwiązania ze świata, które mogłyby zostać zaadaptowane na grunt polski. Przykłady ze Skandynawii pokazują, że wskaźnik śmiertelności związanej z otyłością zmniejszył się tam aż o 80% - w Szwecji wprowadzono m.in. "ruch na receptę". W Japonii natomiast dzieci uczą się zdrowego odżywiania od najmłodszych lat. Dzięki diecie  śródziemnomorskiej - w Hiszpanii - występuje mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W podcaście znajdują się również odpowiedzi na pytania:
•    Czym jest otyłość i jakie są jej najczęstsze przyczyny i dlaczego to nie tylko kwestia stylu życia?
•    Dlaczego skuteczna edukacja zdrowotna powinna być prowadzona w szkole i miejscach pracy?
•    Dlaczego współpraca interdyscyplinarna jest niezbędna i jak profilaktycy oraz dietetycy mogą realnie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia pacjentów?
•    Jak skutecznie weryfikować informacje dotyczące zdrowia i odżywiania w czasach dezinformacji?
•    Co możemy zrobić indywidualnie i jako społeczeństwo, aby odwrócić negatywny trend?

Dlaczego warto posłuchać?
Otyłość to jedno z największych wyzwań zdrowotnych współczesności, a bez natychmiastowych działań jej konsekwencje będą katastrofalne – zarówno dla naszego zdrowia, jak i gospodarki. Eksperci przedstawiają konkretne rozwiązania i podpowiadają, co możemy zrobić już teraz, aby „odchudzić” Polaków i poprawić jakość życia.

Kliknij i posłuchaj.

Kolejny odcinek poświęcony będzie otyłości wśród dzieci – problemie, który już teraz staje się coraz poważniejszy i w dłuższej perspektywie zaważy na przyszłości całego społeczeństwa.

Tagi #umw
Autor: Sylwia Foremna Data utworzenia: 27.12.2024 Autor edycji: Sylwia Foremna Data edycji: 27.12.2024