Wróć do strony głównej
Aktualności | 06.11.2023

Rycerz Prawego Serca

Dr Roman Przybylski, pełniący obowiązki kierownika Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, otrzymał prestiżową nagrodę Rycerza Prawego Serca za wybitne osiągnięcia w leczeniu zatorowości płucnej i nadciśnienia płucnego. Nagroda została wręczona w Zabrzu podczas gali 13 Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Rycerz Prawego Serca to wyróżnienie przyznawane od kilkunastu lat osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju medycyny w zakresie krążenia płucnego. Laureatami nagrody są najwybitniejsi eksperci m. in. prof. Adam Torbicki, światowej sławy kardiolog i ekspert w zakresie leczenia nadciśnienia płucnego oraz prof. Hiromi Matsubara, japoński ekspert w dziedzinie balonowej angioplastyki płucnej. Statuetkę Rycerza Prawego Serca przyznaje sekcja Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W tym zacnym gronie wyróżnionych znalazł się również dr Przybylski.

– Ta nagroda to ogromne wyróżnienie, ale trzeba pamiętać, że siłą tego co robimy, jak działamy i jakie odnosimy sukcesy jest zespół, z którym pracuję. Szczególnie mowa o anestezjologach, kardiologach, pielęgniarkach, rehabilitantach i wszystkich osobach, które pracują z pacjentami przeszczepowymi lub zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym. To nie jest tak, że tylko jeden chirurg pracuje na sali operacyjnej. To jest cały szlak, indywidualna droga pacjenta, a żeby mu skutecznie pomóc, potrzebny jest cały zespół – podkreśla znaczenie pracy zespołowej dr Roman Przybylski.

***

Dr Roman Przybylski – kardiochirurg i transplantolog – jest cenionym specjalistą i nauczycielem akademickim, który od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym serca. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji naukowych i kilkunastu podręczników akademickich. Jest także aktywnym członkiem Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Z USK związany od października 2019 r., pełni funkcję kierownika Oddziału Kardiochirurgii. Wcześniej wieloletni zastępca prof. Mariana Zembali w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie był odpowiedzialny za program przeszczepów serca u dzieci i dorosłych. Szkolił się także w Deborah Heart and Lung Center w USA oraz Joseph Lunenfeld Cardiac Research Center w Holandii. Tytuł doktora nauk medycznych został mu nadany w 2002 r.

Na zaproszenie rektora Uniwersytetu Medycznego prof. dra hab. Piotra Ponikowskiego rozpoczął razem z zespołem program przeszczepiania serca we Wrocławiu, gdzie od 2021 r. przeprowadzono do dziś 125 transplantacji.

Specjalizuje się m.in. w leczeniu wad zastawkowych (plastyki), chirurgii aorty, chirurgii wieńcowej, przewlekłej zatorowości płucnej oraz leczeniu wad wrodzonych serca u dorosłych.

Wraz ze swoim zespołem przeprowadził w USK spektakularny i pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg autotransplantacji serca (wycięcie i wyjęcie serca z klatki piersiowej, usunięcie mas nowotworowych, wszczepienie serca „na miejsce”). Rozpoczął także na Dolnym Śląsku programy operacyjnego leczenia chorych z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym a także mechanicznego wspomagania krążenia.

W latach 2012-2016 był członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgii. Członek honorowy Ukraińskiego Towarzystwa Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Otrzymał Zespołową Nagrodę Ministra Zdrowia za wdrożenie pierwszego w Polsce funkcjonującego programu transplantacji płuc.

autor: Tomasz Król/USK

fot. Iwona Dziuk/organizator

Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 06.11.2023 Autor edycji: Maciej Hałoń Data edycji: 09.11.2023