Sprawdzą jak się to robi w Norwegii
Trojka naukowców naszej uczelni podpatrywała w Oslo standardy i rozwiązania stosowane w opiece nad osobami starszymi. Eksperci Uniwersytetu Medycznego stworzą nowy kurs podyplomowy dla pielęgniarek.
Organizatorem wyjazdu jest Klaster „Innowacyjna Medycyna”, którego Wydział Nauk o Zdrowiu jest członkiem honorowym. Dr Piotr Karniej - Prodziekan ds. Studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu i dr Iwona Mazur z Zakładu Organizacji i Zarządzania też Wydziały oraz dr hab. Donata Kurpas, prof. nadzw. z Zakładu Medycyny Rodzinnej Wydziału Kształcenia Podyplomowego do 23 do 27 lutego podpatrują rozwiązania zastosowane w Oslo Geriatric Research Centre Almas House.
Projekt „Almas House in Poland” jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG. Koncentruje się na problemie starzejącego się społeczeństwa w Polsce i konieczności podniesienia standardów opieki nad osobami starszymi według wzorców norweskich. Celem projektu jest stworzenie sieci wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy członkami Klastra Innowacyjna Medycyna (w tym Wydziałem Nauk o Zdrowiu UMW) a norweskimi partnerami, którymi są: Oslo Geriatric Research Centre Almas House - jednostka Miasta Oslo oraz największy skandynawski klaster medyczny OsloMedtech.
Rezultatem pobytu naukowców w Norwegii będzie utworzenie programu szkolenia podyplomowego dla pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie on pomagał w poprawie ich kompetencji w rozpoznawaniu chorób dementywnych i wsparciu rodzin osób z takimi problemami. Projekt wpisze się także w nowe kierunki rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce i lepsze kształcenia lekarzy rodzinnych.