Wróć do strony głównej
Aktualności | 01.02.2013

Stanowisko w sprawie publikacji w Gazecie Wyborczej

Stanowisko Uczelni w związku z listem studentki opublikowanym w  Gazecie Wyborczej dnia 1 lutego 2013 roku pt „Wymarzone studia, które stały się koszmarem”.

Zajęcia na Wydziale Nauk o Zdrowiu odbywają się zgodnie z obowiązującym planem, choć z naturalnych przyczyn zdarzają się przypadki ich odwoływania czy przekładania. W trosce o zapewnienie jak najwyższej jakości kształcenia na naszej uczelni w maju 2012 roku został wprowadzony Uczelniany System Zapewnienia Jakości Kształcenia, którego zadaniem jest m.in. monitorowanie sposobu prowadzenia zajęć.

Warunki zaliczenia przedmiotu są przekazywane studentom podczas pierwszych zajęć. Wiedza jest sprawdzana rzetelnie w formie ustalonej przez prowadzącego. Częstotliwość sprawdzania jest zależna od prowadzącego oraz wagi przedmiotu. Przyjętą formą są np. kartkówki, prezentacje, kolokwia, testy.

Autorka listu  złożyła wniosek o IRZ (indywidualny rozkład zajęć) dnia 19 września 2012, natomiast odpowiedź ze zgodą otrzymała 21 września. W uzasadnieniu prodziekan ds. studenckich poinformowała, ze uczestnictwo we wszystkich zajęciach zgodnie z programem studiów należy wcześniej uzgodnić z osobami prowadzącymi zajęcia.
Zgodne jest to z przyjętym przez Senat naszej Uczelni Regulaminem studiów, którego paragraf 23 mówi: 
  1. IRZ polega na określeniu indywidualnych terminów i sposobu realizacji zajęć dydaktycznych wynikających z planu studiów i programu kształcenia, w tym zaliczeń, egzaminów, praktyk, itp. 
  2. O zgodę na IRZ może ubiegać się między innymi student z tytułu:
    • przynależności do sportowej kadry narodowej, rezerwowej kadry narodowej, kadry uniwersjadowej, lub sportowej kadry uczelnianej,
    • studiowania na dwóch kierunkach,
    • powołania do organów kolegialnych Uczelni,
    • samodzielnego wychowywania dzieci,
    • niepełnosprawności,
    • ważnych przyczyn losowych.
  3. Zgodę na realizację studiów według IRZ wydaje dziekan na wniosek złożony przez studenta.
  4. W ramach IRZ student ma prawo do ustalenia z prowadzącym indywidualnych terminów realizacji zajęć dydaktycznych wynikających z planów studiów i programów kształcenia oraz w wybranych przez siebie grupach. Realizacja zajęć musi nastąpić nie później niż do końca danego roku akademickiego.
  5. IRZ ustala się na okres nie dłuższy niż rok akademicki.

Punkt 4. mówi o tym, że student powinien ustalić indywidualne terminy zajęć z prowadzącymi. IRZ nie zwalnia z uczestnictwa w zajęciach, jedynie umożliwia realizację w dogodnych dla studenta i prowadzącego terminach, czyli np. jeśli zajęcia zaplanowane są we środę, czwartek i piątek dla danego roku z danego przedmiotu, to student może umówić się na uczestnictwo w nich w jednym z terminów niezależnie od grupy do jakiej jest przypisany.

Dla studenta chcącego ustalić formę zaliczenia zajęć w ramach IRZ kontakt z prowadzącym jest możliwy na zajęciach (przede wszystkim na pierwszych) oraz w wyznaczonych godzinach konsultacji. Kontakt jedynie mailowy w celu dokonania tak ważnych dla studenta ustaleń, jest ryzykowną formą, z uwagi na dużą zawodność tego środka komunikacji.

Zarzut dotyczący braku w najbliższej okolicy stołówki, kawiarenki czy innego miejsca gdzie można zjeść obiad  jest nie do końca prawdziwy, gdyż w okolicy placu Grunwaldzkiego jest klika miejsc, gdzie można zjeść ciepły posiłek. Natomiast na Wydziale Nauk o Zdrowiu nie ma warunków lokalowych do prowadzenia baru czy punktu gastronomicznego.


Jolanta Grzebieluch
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego
im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 01.02.2013 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 01.02.2013