Wróć do strony głównej
Publikacja miesiąca | 26.11.2024

Startujemy z projektem "Publikacja miesiąca"

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rusza z nową inicjatywą – projektem "Publikacja miesiąca", który jest rozwinięciem cyklu "Publikacja tygodnia" dostępnego na Polskiej Platformie Medycznej. W ramach projektu będziemy wybierać jeden artykuł naukowy, który zostanie zaprezentowany w pogłębionej formie i przybliżony szerszemu gronu odbiorców. Publikacje będą dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim, aby dotrzeć do międzynarodowego środowiska naukowego oraz pasjonatów medycyny i nauki.

– Projekt "Publikacja miesiąca" to kolejny krok w promocji nauki i badań prowadzonych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Dzięki tej inicjatywie chcemy nie tylko podkreślić znaczenie naszych badań, ale także w przystępny sposób komunikować ich wpływ na rozwój medycyny i zdrowia publicznego. Działając w dwóch językach, otwieramy się na międzynarodową publiczność, co wzmacnia naszą pozycję na naukowej mapie świata – mówi dr Dorota Sikora z Biura Rankingów i Komunikacji Naukowej UMW, pomysłodawczyni projektu.

Pierwsza "Publikacja miesiąca"

Na inaugurację projektu został wybrany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym New England Journal of Medicine Phase 2 trial of anti-TL1A monoclonal antibody tulisokibart for ulcerative colitis. Badania nad lekiem prowadzone były m.in. w Instytucie Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem dr. Radosława Kempińskiego. Jest to projekt, który może zmienić podejście do leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, jednej z najbardziej uciążliwych chorób zapalnych jelit.

Badania te zyskały uznanie w międzynarodowym środowisku naukowym dzięki innowacyjnemu podejściu i potencjalnie przełomowym wynikom. W ramach "Publikacji miesiąca" opowiemy nie tylko o samej metodologii i wynikach badań, ale także o znaczeniu badań klinicznych nowych leków.

Nowoczesne narzędzia komunikacji – podcast DeepDive NotebookLM

Projekt wykorzystuje również innowacyjne narzędzia sztucznej inteligencji. Na stronie anglojęzycznej publikacja jest uzupełniona o podcast DeepDive NotebookLM firmy Google, który w przystępny sposób przedstawia główne założenia badań, ich wyniki oraz szerszy kontekst badań klinicznych. Podcast ma na celu ułatwienie odbioru skomplikowanych treści naukowych zarówno specjalistom, jak i osobom spoza środowiska akademickiego, zainteresowanym nowinkami w medycynie. 

– Podcast DeepDive to przykład, jak nowoczesne narzędzia oparte na AI mogą wspierać komunikację naukową. Wykorzystując sztuczną inteligencję, jesteśmy w stanie analizować i tłumaczyć skomplikowane dane w sposób, który będzie przystępny zarówno dla specjalistów, jak i osób zainteresowanych podejmowanymi przez nas tematami – dodaje dr Dorota Sikora.

Dlaczego warto śledzić "Publikację miesiąca"?

Inicjatywa ma na celu popularyzację nauki, promocję międzynarodowej współpracy naukowej oraz przedstawianie wyników badań w sposób przyjazny i zrozumiały. Dzięki projektowi "Publikacja Miesiąca" każdy może lepiej zrozumieć, jak nowoczesna nauka wpływa na nasze życie i zdrowie. 

publikacja miesiąca

publikacja eng

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 26.11.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 03.12.2024