Wróć do strony głównej
Aktualności | 12.12.2022

Studenci ratowali i walczyli o laury

W miniony weekend studenci UMW już po raz czwarty zmierzyli się w studenckich zawodach symulacyjnych. W zorganizowanych w Centrum Symulacji Medycznej zmaganiach pod hasłem "Nie zawsze protokół", mogły startować drużyny 4- lub 5-osobowe studentów z kierunków: lekarskiego, ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa i położnictwa albo mieszane.

Do zawodów zgłosiło się dziewięć ekip: SuperEMka, Ostatnia Nadzieja, Grupa 1, TraumaTeam, Improwizacja, Jeźdźcy Apokalipsy, Śnieżny Koczkodan, Zwinne Morsy i gościnnie studenci z Technická Univerzita z Liberca, których opiekunem był ratownik medyczny i nauczyciel akademicki Tomáš Dudich.

Na studentów czekało sześć zadań przygotowanych przez pracowników CSM i nauczycieli UMW, w dwóch grupach eliminacyjnej i finałowej.

W eliminacjach zespoły musiały zmierzyć się w dwóch konkurencjach:

1. Zabezpieczeniu rannych w zdarzeniu mnogim – zadanie przygotowała lek Natalie Pośpiech (Absolwentka Wydziału Lekarskiego ED rocznik 2021 i laureatka ogólnopolskich SimChallenge 2021 w Poznaniu).

2. Przygotowaniu rannego z wypadku samochodowego do długiego transportu – zadanie przygotował mgr Aleksander Mickiewicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Do sesji finałowej zakwalifikowały się najlepsze 4 zespoły i gościnnie zespół z Czech. W finale na zespoły czekały już 4 konkurencje:

1. Pierwsze zadanie polegało na udzieleniu pomocy w warunkach Rzeczywistości Virtualnej, w tym samym czasie druga część zespołu udzielała pomocy porażonemu prądem wg. standardu BLS – zadanie przygotowali wspólnie dr Paweł Gawłowski, kierownik Pracowni Innowacyjnej Edukacji Medycznej oraz dr Marcin Leśkiewicz z Wydziału Lekarskiego.

2. Kolejne zadanie polegało na interwencji w oddziale ratunkowym, zespoły zmierzyły się z zaburzeniami rytmu serca u młodego mężczyzny – zadanie przygotował dr Jakub Szyller z Wydziału Farmaceutycznego.

3. Trzecie zadanie polegało na przyjęciu porodu, a w drugim etapie na postępowaniu z noworodkiem w zamartwicy – zadanie przygotowały mgr Angelika Maciejewska, specjalista Centrum Symulacji Medycznej oraz dr Katarzyna Żelazko, wykładowca Wydziału Nauk o Zdrowiu. 

4. Ostatnim, czwartym zadaniem było przeprowadzenie trudnej rozmowy ze skonfliktowanymi ze sobą partnerką i matką zmarłego wskutek wypadku mężczyzny oraz uzyskanie od matki zgody na donacje narządów od zmarłego – zadanie przygotowały mgr Marta Błaszyk, specjalista Centrum Symulacji Medycznej i doktorantka Uniwersytetu SWPS oraz dr Elżbieta Trypka z Wydziału Lekarskiego. - Z jednej strony zależało nam aby sprawdzić uczestników pod kątem znajomości algorytmów postępowania takich, jak badanie czy resuscytacja, a z drugiej strony, ukrywając drobne zmienne, chcieliśmy zwrócić uwagę, że protokół nie zawsze jest skuteczny – mówi Mariusz Koral, kierownik Centrum Symulacji Medycznej. - Osiągnięte w zawodach wyniki to tylko mała część sukcesu, którym de facto są umiejętności i wiedza – bardzo często znacznie wykraczające poza podstawy programowe kształcenia na kierunkach medycznych - dodaje. 

Najlepszym zespołem w sesji finałowej okazał się zespół startujący z numerem 6 „Zwinne Morsy”:

- Maksymilian Ludwig - Team Leader (WL)
- Urszula Tokarczyk (WL)
- Luiza Sokołowska (WNoZ)
- Aleksandra Jasiak (WNoZ)
- Julia Pikuła (WL)

II Miejsce zajął zespół „TraumaTeam”

- Aleksandra Siwek Team Leader (WNoZ)
- Urszula Woźniak (WL)
- Gabriela Dudycz (WNoZ)
- Wiktoria Horbacz (WNoZ)
- Mikołaj Dudojć (WNoZ)

III miejsce zajął zespół „SuperEMka”

- Izabella Jabłońska Team Leader (WL)
- Aleksandra Moryson (WL)
- Viktoria Maroz (WL)
- Michał Jośko (WL)
- Lidia Michalak (WL)

IV miejsce „Improwizacja”

- Martyna Buczak Team Leader (WNoZ)
- Jakub Borkowski (WNoZ)
- Eliza Krysik (WNoZ)
- Tomasz Nocuń (WNoZ)
- Weronika Wawrzynów (WL)

Zespół z Liberca reprezentowali:

- Barbora Tylová - Team Leader
- Monika Hašková
- Michaela Loupalová

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie zawodów (pracownikom centrum symulacji, nauczycielom UMW i osobom niezwiązanym z uczelnią), a w szczególności tym, którzy bezinteresownie wsparli studentów w treningach przygotowawczych:

- mgr Aleksander Mickiewicz
- lek Joanna Wizowska
- mgr Angelika Maciejewska
- lek Natalie Pośpiech
- mgr Marta Błaszyk
- mgr Mariusz Koral
- dr Paweł Gawłowski

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 12.12.2022 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 04.02.2023