Wróć do strony głównej
Aktualności | 14.07.2025

Sukces „Advances” w Scopus

O poziomie czasopisma naukowego świadczą nie tylko pojedyncze wskaźniki bibliometryczne, ale i całościowy obraz wyłaniający się z dwóch najważniejszych baz – Scopus i Web of Science. „Advances in Clinical and Experimental Medicine” (ACEM) – anglojęzyczne czasopismo wydawane przez naszą uczelnię – systematycznie buduje swoją pozycję, czego wyrazem jest stabilny wzrost wszystkich kluczowych wskaźników bibliometrycznych, nawet w latach 2022–2023, kiedy wiele czasopism notowało spadki.

W bazie tej uwagę najbardziej przyciąga CiteScore – wskaźnik średniej rocznej liczby cytowań artykułów w danym tytule (w roku, dla którego jest obliczany, i w trzech poprzednich latach). Dla ACEM wynosi on obecnie 4,3 za rok 2024 – to wzrost aż o 0,6 w porównaniu z wynikiem z poprzedniego roku.

Ważne, kto cytuje

Najistotniejszym wskaźnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy ACEM, jest jednak SJR (SCImago Journal Rank), który mierzy wpływ naukowy czasopisma na podstawie cytowań, uwzględniając prestiż cytujących źródeł.Im wyższy SJR, tym większy wpływ i renoma czasopisma. Od 2014 roku SJR dla ACEM stale wzrastał – z ok. 0,34 w 2014 roku, poprzez 0,411 w 2021 roku do 0,598 obecnie – czyli dwukrotnie w ciągu dekady. SJR dla ACEM wzrósł też o +0,091 między 2022 a 2023 rokiem oraz +0,063 między 2023 i 2024 rokiem – to największe skoki od ponad dekady. Pokazuje to konsekwentny wzrost prestiżu czasopisma, które coraz częściej cytowane jest w wyżej notowanych periodykach. 

W doborowym towarzystwie

Czasopisma są też przypisane do kwartyli (Q1–Q4), gdzie Q1 oznacza najwyższy prestiż w danej dziedzinie – dany periodyk jest wśród 25% najwyżej notowanych tytułów w określonym obszarze tematycznym. Ta metoda klasyfikacji także pokazuje, że ACEM jako czasopismo radzi sobie coraz lepiej – znajduje się w Q1 w kategorii Medicine – Reviews and References i w Q2 w kategoriach: Medicine (miscellaneous), Medicine – Internal Medicine, Biochemistry, Genetics and Molecular Biology – General Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Medicine – Pharmacology (medical) i Medicine – Genetics (clinical). Co ważne, tak szeroka klasyfikacja odzwierciedla otwartość czasopisma na badania interdyscyplinarne i z całego spektrum nauk biomedycznych.

Co istotne, na łamach ACEM publikują autorzy afiliowani przy czołowych ośrodkach naukowych świata, takich jak Mayo Clinic (Rochester, MN, USA) czy Harvard Medical School (Boston, MA, USA), co potwierdza zaufanie do jakości redakcyjnej i merytorycznej czasopisma.

Wykorzystać potencjał

Istotnym wskaźnikiem jest wreszcie (Source-Normalized Impact per Paper) – stosunek średniej liczby cytowań artykułów w danym czasopiśmie do potencjału cytowań w określonej dziedzinie. SNIP jest wskaźnikiem znormalizowanym − uwzględnia różnice w charakterystyce dyscyplin i może być wykorzystywany do porównywania czasopism z różnych dziedzin. Dla ACEM także jego wartość systematycznie wzrasta i obecnie wynosi 0,626. 

O czym to świadczy?

Wzrost wskaźników bibliometrycznych takich jak CiteScore, SNIP i SJR, a także awans czasopisma z kwartylów Q3/Q4 do Q2 (a w wybranych kategoriach – nawet do Q1), jednoznacznie świadczy o rosnącej widoczności i wpływie „Advances in Clinical and Experimental Medicine” w przestrzeni międzynarodowej. Czasopismo od lat publikuje wysokiej jakości prace, jednak to właśnie w latach 2022–2024 nastąpił wyraźny przełom, który wynika z konsekwentnego umiędzynarodowienia zarówno autorów, jak i recenzentów.

Na ten sukces składa się wiele czynników. Autorzy przesyłają wartościowe i aktualne prace badawcze, a międzynarodowe grono Section Editors wskazuje doświadczonych recenzentów (ponad 7000 aktywnych w ostatnich latach), którzy stawiają wysokie wymagania merytoryczne. Dodatkowym atutem jest możliwość szybkiej publikacji w trybie ahead-of-print – z aktywnym numerem DOI oraz natychmiastową indeksacją w głównych bazach: PubMed/MEDLINE, Scopus, Web of Science i Embase.

Redakcja dba również o jakość językową i techniczną tekstów, konsekwentnie przestrzegając standardów etycznych określonych przez Committee on Publication Ethics (COPE) i International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE). Autorzy są zachęcani do rejestrowania protokołów badań – w przypadku przeglądów systematycznych i meta-analiz w bazie PROSPERO, natomiast dla badań klinicznych w uznanych rejestrach takich jak ClinicalTrials.gov, EU Clinical Trials Register, ISRCTN Registry czy WHO ICTRP. Praktyka ta sprzyja transparentności badań i zwiększa wiarygodność publikowanych wyników.

– Naszym celem jest nie tylko zwiększanie cytowalności, ale przede wszystkim publikowanie badań, które wnoszą realną wartość w praktykę kliniczną. ACEM wspiera prace, które łączą laboratorium, klinikę i wdrożenie – from bench, through bedside, to implementation – podkreśla prof. Donata Kurpas, redaktor naczelna. – Rosnące zainteresowanie autorów i recenzentów z całego świata pokazuje, że jesteśmy miejscem, gdzie innowacja spotyka jakość. To dla nas motywacja do dalszego rozwoju w duchu otwartej nauki i odpowiedzialnego edytorstwa – dodaje.

– Kwintesencją wdrożenia wiedzy opartej na faktach są kliniczne rekomendacje, dlatego do publikacji w naszym czasopiśmie zapraszani są również klinicyści, którzy podsumowują swoje doświadczenia w postaci diagnostycznych i terapeutycznych wytycznych dla konkretnej choroby, czy grupy chorób – komentuje zastępca redaktora naczelnego, prof. Robert Śmigiel.

 

https://advances.umw.edu.pl/en/home 

Tagi #umw
Autor: Karina Hadyś Data utworzenia: 14.07.2025 Autor edycji: Karina Hadyś Data edycji: 14.07.2025