Wróć do strony głównej
Aktualności | 17.04.2025

Sukces naszych studentek

Shivika Parmar i Maya Kuczak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zajęły pierwsze miejsce w konkursie prac studenckich, zorganizowanym podczas IX edycji Central European Emergency Medicine (CEEM). Na kongresie w Łodzi wyróżnienia zdobyli także lekarze rezydenci z Klinki Medycyny Ratunkowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Central European Emergency Medicine (CEEM) to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych medycynie ratunkowej. Spotkanie, koordynowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej, co roku gromadzi ekspertów z całego świata oraz młodych lekarzy i studentów. Z myślą o tych ostatnich organizowane są sesje prac, podczas których mogą zaprezentować wyniki swoich badań.

Podczas tegorocznego Środkowoeuropejskiego Kongresu Medycyny Ratunkowej pierwsze miejsce w sesji dla studentów zajęły Shivika Parmar i Maya Kuczak, studentki VI roku na kierunku lekarskim UMW w języku angielskim (English Division). Obie pochodzą z Kanady i należą do Emergency Medicine International Student Association (EMISA). Jury doceniło ich prezentację "Lifestyle Habits", poświęconą lekarzom różnych specjalizacji. Opiekunem projektu był dr Goutam Chourasia z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Shivika Parmar i Maya Kuczak przeprowadziły badanie ankietowe na grupie 118 lekarzy (47,5 proc. kobiet i 52,5 proc. mężczyzn) w wieku poniżej 25 lat (1,7 proc), 25-30 lat (16,1 proc.), 31-35 (28 proc.) i powyżej 35 lat (54,2 proc.). 

– W przestrzeni publicznej coraz więcej i częściej mówi się na temat wypalenia zawodowego oraz braku równowagi między pracą a życiem prywatnym, ale nie znalazłyśmy danych na temat codziennych nawyków lekarzy – mówi Shivika Parmar. – Postanowiłyśmy sprawdzić, jak to wygląda, bo przecież postawy lekarzy wpływają nie tylko na ich zdrowie, ale także jakość ich opieki nad pacjentami. Ciekawe wydało nam się także, czy to, jak żyją, pokrywa się z ich rekomendacjami oraz promocją zdrowego stylu życia.

Czy lekarze dbają o swój dobrostan?

Studentki UMW przeanalizowały codzienne zwyczaje lekarzy dotyczące aktywności fizycznej, diety i snu. Sprawdziły też, jak radzą sobie ze stresem. – Celem projektu było między innymi wskazanie obszarów do poprawy – dodaje Shivika Parmar.

Co pokazały badania? Okazuje się, że dermatolodzy, choć ich dziedzina uznawana jest za "spokojną", wskazywali na niedobór snu i podwyższony poziom stresu. Przyznali się też do używania nikotyny. Chirurdzy mówili o napiętych harmonogramach i częstym zostawaniu w pracy po dyżurach, co jednak nie przeszkadza im w dbaniu o zbilansowaną dietę. Specjaliści chorób wewnętrznych, specjalizacji wymagającej szerokiej wiedzy i wytrzymałości psychicznej, wbrew przewidywaniom, nie palą, a ze stresem radzą siebie regularnie ćwicząc. W najgorszej sytuacji, wśród badanych, są lekarze medycyny ratunkowej, którzy narzekali na brak snu, nieregularne posiłki i duże obciążenie psychiczne.

– W podsumowaniu badań zaproponowałyśmy rozwiązania, które mogłyby poprawić dobrostan lekarzy. Są wśród nich przerwy na drzemki w czasie długich dyżurów oraz planowanie grafików, które pozwoli na regenerację. Cenne byłoby także zapewnienie przez szpital zdrowych posiłków lub regularnych przerw na jedzenie – wyjaśnia Maya Kuczak. Studentki wskazują także na potrzebę spotkań lekarzy z psychologami i organizację warsztatów radzenia sobie ze stresem.

CEEM

Podczas IX edycji Central European Emergency Medicine odbyła się także sesja młodych lekarzy, w której wzięli udział rezydenci z Klinki Medycyny Ratunkowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Lek. Konrad Brzozowski, lek. Wojciech Środa i lek. Bartosz Tomczyk zostali wyróżnieni za wystąpienia prezentujące innowacyjne podejście do diagnostyki i leczenia stanów nagłych. Opiekunami naukowymi ich prac byli dr Janusz Sokołowski, dr Goutam Chourasia oraz prof. Tomasz Jurek.

Szczególne uznanie wśród komisji zdobyła prezentacja pt. "Emergency Radiology – when the surgeon can wait. A case description of vessel embolization in massive intra-abdominal bleeding", opisująca skuteczne opanowanie masywnego, nieurazowego krwawienia do jamy otrzewnej już na wczesnym etapie opieki nad pacjentem na SOR. Projekt powstał we współpracy z zespołem prof. Macieja Guzińskiego z Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii USK.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 17.04.2025 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 17.04.2025