Święto Nauki Wrocławskiej
Wrocław docenił naszych młodych naukowców. Tradycyjnie 15 listopada 2019 roku środowisko akademickie naszego miasta obchodziło wspólnie Święto Nauki Wrocławskiej. Trójkę naszych pracowników uhonorowano w tym dniu szczególnie.
Obchody rozpoczęło złożenie wieńców - przy Sądowej, Kleczkowskiej i Pominiku Pomordowanych Profesorów Lwowskich na terenie Politechniki Wrocławskiej.

Fot Tomasz Walów

Fot. Małgorzata Panek.
Wspólna uroczystość odbyła się też w Oratorium Marianum. Przewodniczył jej prof. Cezary Madryas. Rektor Politechniki Wrocławskiej i Przewodniczący Kolegium Uczelni Wrocławia i Opola pogratulował Uniwersytetowi Wrocławskiemu statusu uczelni badawczej. Rektor PWr podkreślił także doskonałą pozycję Uniwersytetu Przyrodniczego.

Dodał, że Wrocław miał zdecydowanie większe aspiracje i tym bardziej należałoby pochylić się nad powszechnym w Polsce trendem zmierzającym do federalizacji uczelni. - Dyskusja powinna się zacząć wewnątrz naszych uczelni, jako Przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola rekomenduję rozpoczęcie tych rozmów - mówił prof. Cezary Madryas.


Przewodniczący Kolegium Rektorów podkreślał, że 15 listopada to dzień, w którym oddajemy hołd tym, którzy tworzyli akademicki Wrocław, ale też patrzymy w przyszłość, nagradzając młodych badaczy. Złożył nagrodzonym serdeczne gratulacje, nie zapominając o wspierających ich na co dzień rodzinach i bliskich.
O stypendia dla wrocławskich doktorantów ubiegało się w tym roku aż 191 osób. Jedno z nich - Stypendium im. Ludwika Hirszfelda w zakresie biologicznych i medycznych otrzymała doktorantka z Wydziału Nauk o Zdrowiu Justyna Sokolska. Promotorem jej pracy doktorskiej jest prof. Piotr Ponikowski.

Dr hab. Piotr Donizy i dr hab. Paweł Gać zaś zostali włączeni w poczet Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Jest to ciało doradcze ds. nauki Prezydenta Wrocławia. Akademia udziela rekomendacji w Studenckim Programie Stypendialnym (stypendia dla doktorantów), w programie Visiting Professors (wizyty cenionych badaczy we Wrocławiu) oraz w programie Mozart (partnerstwo nauki i biznesu). Członkowie Akademii tworzą prawdziwie interdyscyplinarne grupy badawcze (np. psychiatria i informatyka, biologia i chemia, sztuki plastyczne i informatyka, filozofia i matematyka) i prowadzą w swoim gronie projekty naukowe. Obecna na każdym spotkaniu Akademii wielość perspektyw poznawczych, jest ucieleśnieniem źródłowych dla nauki idei: jedności wiedzy oraz jedności poznania.

Nagrodę im. Profesora Józefa Dudka za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego otrzymał w czasie otwartego posiedzenia Kolegium Rektorów prof. Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

Z kolei Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora PWr ds. osób z niepełnosprawnością odebrał nagrodę za szczególne działania w środowisku akademickim.

Fot. Tomasz Walów
Galeria zdjęć