Wróć do strony głównej
Aktualności | 19.11.2018

Szybkie rozmowy nauki z mediami

Zasada była prosta - naukowcy po jednej stronie stolika, po drugiej dziennikarze. Wymieniali się infromacjami i szukali okazji do nawiązania bliższej znajomości. Pierwsze we Wrocławiu spotkanie Speed Dating za nami.

Inicjatywę zapoczątkowało Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Początkami sięga do spotkań organizowanych po kolejnych edycjach konkursu FameLAB, który promuje upowszechnianie nauki w sposób prosty, przyjazny i powszechnie zrozumiały. W ostatniej edycji do ogólnopolskiego finału awansowała dwójka pracowników naszej uczelni - Jarosław Sowizdraniuk oraz Ruth Dudek-Wicher, która wygrała polską edycję w 2018 roku. To właśnie doktorantka Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii zainicjowała organizację Szybkich spotkań na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Patronatem nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ruth Dudek-Wicher

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu reprezentowali:

MONIKA GASZTYCH: magister farmacji związana z Katedrą Chemii Fizycznej. Zajmuje się pracą nad nowymi nośnikami leków, zwłaszcza badaniem polimerów termowrażliwych.

JOANNA PIECZYŃSKA - reprezentująca Katedrę i Zakład Bromatologii i Dietetyki. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dotyczące żywienia człowieka i analizy żywności ze studentami Wydziału Farmacji oraz kierunku Dietetyka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W pracy naukowej aktualnie koncentruje się na ocenie wpływu sposobu żywienia kobiet ciężarnych na przebieg ciąży i stan noworodka. Jako dietetyk i specjalista psychodietetyki, zajmuje się pracą z osobami odchudzającymi się, kobietami ciężarnymi oraz walczącymi z niepłodnością, chorymi onkologicznie, osobami ze schorzeniami gastroenterologicznymi i dietozależnym oraz pacjentami bariatrycznymi.

JAROSŁAW SOWIZDRANIUK - na co dzień zajmuje się stanami zagrożenia życia. Jest ratownikiem medycznym. Analizuje procedury medyczne stosowane w stanach nagłych i pracuje nad rozpowszechnieniem ich w środowiskach medycznych. Na podstawie badań i obserwacji edukuje społeczeństwo w zakresie pierwszej pomocy. Od kilku lat zajmuje się dydaktyką medyczną, głównie symulacją medyczną wysokiej wierności oraz komunikacją w medycynie.

BŁAŻEJ MISIAK - Katedra i Zakład Genetyki - specjalista psychiatrii w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej. Naukowo zajmuje się przede wszystkim biologicznymi uwarunkowaniami zaburzeń psychotycznych, w tym schizofrenii, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów genetycznych, epigenetycznych i immunologicznych. Aktualnie prowadzi badania (w ramach grantu Iuventus Plus finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), dotyczące wpływu wydarzeń traumatycznych na zaburzenia biologicznej odpowiedzi na stres oraz nieprawidłowości procesu metylacji DNA w zaburzeniach z kręgu schizofrenii.

Speed Dating

W spotkaniu uczestniczyli też naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Dziennikarze związani byli z prasą - jak przedstawiciele miesięczników Men's Health i Women's Health, portalami jak Wroclaw.pl, nie zabrakło teże radiowców z Akademickiego Radia Luz i Radia Eska.

Fot. Tomasz Walów
Po spotkaniu naukowcy mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu organizowanym przez  dr Monikę Aksamit - Koperską - doktor chemii będąca specjalistką w komunikacji naukowej.
Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 19.11.2018 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 20.11.2018