Tłumy maturzystów odwiedziły UMW
W piątek, 4 kwietnia 2025 roku, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otworzył swoje drzwi dla przyszłych studentów, oferując bogaty program wykładów, warsztatów oraz atrakcji towarzyszących. Wydarzenie odbyło się na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej.
Dzień Otwarty rozpoczął się o godzinie 8:50 uroczystym otwarciem, któremu towarzyszył występ Chóru UMW. Następnie głos zabrała prof. dr hab. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki, która przywitała gości i opowiedziała jak wyglądają studia.
- Jesteśmy najlepszą uczelnią w Polsce, więc czekamy na najlepszych, najbardziej zaangażowanych i zafascynowanych swoim przyszłym zawodem kandydatów - podkreśliła prof. Piwowar.
Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy mieli okazję wysłuchać panelu dziekanów wydziałów UMW i filii UMW w Wałbrzychu.
Wśród wystąpień szczególnie wybrzmiały słowa dziekana Wydziału Lekarskiego, dr. hab. Roberta Zymlińskiego, prof. uczelni, który podkreślił:
- W kształceniu lekarzy, ale również wszystkich zawodów medycznych, najważniejsze jest uzyskanie kompetencji, które pozwolą na najlepsze leczenie pacjentów. To jest możliwe tylko wtedy, jeśli uczelnie mają odpowiednią bazę dydaktyczną, doświadczenie i pasję w kształceniu młodych ludzi. I to wszystko posiada właśnie UMW – najlepsza uczelnia w Polsce, z 75- letnią historią.
Z kolei dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. dr hab. Marcin Mączyński, prof. UMW zwrócił uwagę na różnorodność i praktyczność oferowanych kierunków:
- Na Wydziale Farmaceutycznym kształcimy na kierunkach farmacja, analityka medyczna oraz dietetyka I i II stopnia. Mamy nowoczesną bazę dydaktyczną i kadrę naukową. Studiowanie u nas oferuje pełną integrację z systemem zdrowia i dostęp do bazy klinicznej, a nasi absolwenci mogą pracować w szeroko pojętym systemie ochrony zdrowia.
Nowości na UMW
W kontekście dynamicznie rozwijających się potrzeb zdrowia publicznego głos zabrał również dr Łukasz Rypicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, zaznaczając:
- Zdrowie publiczne to kierunek interdyscyplinarny. To właśnie jego absolwenci, zdobywając zawód profilaktyka zajmują się koordynacją, profilaktyką i edukacją zdrowotną. System ochrony zdrowia potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, dlatego też zapraszamy na kierunek zdrowie publiczne oraz zupełnie nowy kierunek, jakim jest elektroradiologia I i II stopnia.
Wśród tegorocznych nowości znajdują się również studia magisterskie na kierunku ratownictwo medyczne oraz pielęgniarstwo w języku angielskim.
- Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu studiuje obecnie sześciuset studentów z całego świata. Tworzymy dzięki temu środowisko międzykulturowe, które wzbogaca naszą uczelnię. Uczymy się od siebie nawzajem, nawiązujemy międzynarodowe kontakty, a nasi absolwenci odnoszą sukcesy na całym świecie – zaznaczyła dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. Uczelni, prodziekan ds. kształcenia w języku angielskim.
Warsztaty i zajęcia praktyczne
Jednym z największych atutów Dnia Otwartego były liczne warsztaty, które pozwoliły uczestnikom zdobyć praktyczne umiejętności i poczuć się jak studenci kierunków medycznych. Wśród nich był kurs szycia chirurgicznego na bananach, organizowany przez Studenckie Koło Naukowe „Clinical and Dissecting Anatomy”. Było wielu chętnych, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności manualne.
- Warsztaty z szycia chirurgicznego były świetne, a ja mogłem sprawdzić, czy mam do tego dryg. Myślę o kierunku lekarskim, a w przyszłości o specjalizacji z chirurgii – dodał Kuba licealista z Wrocławia.
Symulacje medyczne umożliwiły uczestnikom pracę z profesjonalnymi fantomami, ucząc ich podstawowych technik medycznych, takich jak monitorowanie tętna płodu, resuscytacja noworodka czy opieka nad pacjentem nieprzytomnym.
- Pierwszy raz miałam okazję zobaczyć, jak wygląda resuscytacja noworodka. Teraz jestem jeszcze bardziej pewna, że chcę studiować położnictwo – mówiła Zuzanna, uczennica klasy maturalnej z Opola.
Ogromne wrażenie na studentach zrobiła również strefa ZERO przygotowana przez Zakład Zdrowia Publicznego.
- Zaprosiliśmy tegorocznych maturzystów do strefy zero, aby pokazać, jak wygląda bezpieczeństwo zdrowotne i czym zajmuje się zdrowie publiczne. Pokazaliśmy, jak przebiega sama epidemia, co to znaczy strefa zero, jak prowadzi się śledztwo epidemiologiczne, żeby dotrzeć do pacjenta zero, gdzie jest źródło zakażenia i jak wygląda opanowanie oraz koordynowanie takiej sytuacji – wyjaśniła mgr Magdalena Matuszewska z Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Strefa informacyjna i atrakcje dodatkowe
W holu głównym można było odwiedzić stoiska informacyjne m.in. Biura Rekrutacji oraz Działu Spraw Studenckich, gdzie przyszli studenci mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat procesu rekrutacji i życia akademickiego.
Nie zabrakło także rozrywki – dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, w której można było wykonać pamiątkowe zdjęcia, a także „Trening koncentracji i zarządzania własnymi myślami” – gra VR oparta na teście psychologicznym J. R. Stroopa.
Zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty z mycia rąk pod specjalistyczną lampą oraz pomiaru ciśnienia i glikemii.
Odbyła się również interaktywna sesja „Let’s talk about medical discoveries”. Na pytania i odpowiedzi dotyczące przełomowych odkryć medycznych odpowiedzieli eksperci z różnych dziedzin. Sesja zakończyła się medycznym PubQuizem – zwycięska drużyna otrzymała nagrody, w tym bilety do Kopalni w Złotym Stoku i gadżety UMW.
Czekamy na Was
Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przyciągną liczne grono zainteresowanych studiami kandydatów. Uczestnicy mogli nie tylko zdobyć cenne informacje o kierunkach studiów i wymaganiach rekrutacyjnych, ale także wziąć udział w warsztatach, które pozwoliły im lepiej poznać specyfikę zawodów medycznych.
- Ten dzień pomógł mi podjąć decyzję – składam papiery na UMW. Zobaczyć uczelnię od środka i porozmawiać z ludźmi, którzy tu studiują, to naprawdę bezcenne – podsumowała Marta z Zielonej Góry.
Atmosfera wydarzenia była pełna zaangażowania i entuzjazmu, a obecność WRUMISIA – maskotki uczelni – dodatkowo umilała czas wszystkim gościom.
Wszystkim przyszłym studentom życzymy powodzenia w rekrutacji i mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu!