Wróć do strony głównej
Aktualności | 14.11.2022

Uczelnie Wrocławia i Opola dla zielonej energii

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu znalazł się w gronie dziesięciu uczelni Dolnego Śląska i Opolszczyzny, które chcą eliminować ślad węglowy, wytwarzać zieloną energię i podnosić efektywność energetyczną. W planach mają także m.in. budowę wspólnej farmy fotowoltaicznej.


List intencyjny, powołujący Międzyuczelnianą Grupę Zielona Energia, został podpisany 10 listopada 2022 r. na Uniwersytecie Wrocławskim. Grupa zamierza aplikować o środki unijne, związane z energią odnawialną, aby z konsumenta stać się producentem zielonej energii.


Wśród uczelni – sygnatariuszy, którzy podpisali porozumienie, są: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska.


- Życzę nam wszystkim, aby ten projekt udało się zrealizować tak, jak planujemy i abyśmy z perspektywy wielu lat wspominali tę chwilę jako moment o doniosłym znaczeniu dla wszystkich naszych uczelni – mówił podczas spotkania prof. Krystian Kiełb, przewodniczący Kolegium Rektorów Uniwersytetów Wrocławia i Opola, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Damian Mroczyński, dyrektor ds. Rozwoju i Utrzymania Majątku na Uniwersytecie Wrocławskim, jeden z pomysłodawców inicjatywy dodał: - Powinniśmy być nie tylko konsumentem energii, ale stać się jej producentem. Wraz z Politechniką Wrocławską pomyśleliśmy o stworzeniu grupy produkującej zieloną energię. Dziś powstała pierwsza w Polsce, a może nawet w Europie tak duża grupa uczelni o tak potężnym wolumenie energetycznym, która będzie produkować energię z własnych farm fotowoltaicznych czy siłowni wiatrowych, a także dążyć do zeroemisyjności.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Medyczny – w ramach społecznej odpowiedzialności – realizuje już program „Zielona Uczelnia”.  Jego celem jest zwiększenie świadomości przedstawicieli społeczności akademickiej na temat zrównoważonego rozwoju, oszczędzania zasobów naturalnych, a także inicjowanie i  wzmocnienie projektów badawczych oraz edukacyjnych, które dotyczą środowiska naturalnego.

W ramach programu odbył się m.in. konkurs ekologiczny adresowany do studentów, doktorantów i  pracowników UMW. Jego uczestnicy przesłali kilkadziesiąt pomysłów na nowe rozwiązania ekologiczne, spośród których wiele zasługuje na praktyczne zastosowanie. Większość dotyczy oszczędzania wody, papieru, energii elektrycznej, ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem oraz emisji spalin.
Dodatkowo podczas remontów i inwestycji, realizowanych na kampusie UMW, zwiększana jest efektywność energetyczna budynków, co wpływa co ograniczanie emisji CO2. Na uczelni stopniowo wymieniane są źródła światła na takie, które zapewniają mniejsze zużycie energii oraz baterie łazienkowe, dzięki którym ograniczane jest zużycie wody.


Uniwersytet Medyczny podpisał również porozumienie w sprawie dołączenia do grupy zakupowej energii elektrycznej, w  skład której wchodzi wiele uczelni z całego kraju. Celem tego działania jest nie tylko obniżenie opłat za energię, ale także dążenie do zakupu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.


Uczelnia aktywnie bierze udział w akcji „W kółko kręcę”, która ma zachęcić do rezygnacji z samochodów na rzecz rowerów, a dzięki współpracy z MPK Wrocław uruchomiona została bezpłatna linia autobusowa, łącząca kampus uczelni ze szpitalem przy ul Borowskiej. Przedsięwzięcie to miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa epidemiologicznego, jak również promocję miejskich środków transportu.

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 14.11.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 18.11.2022