

Umiędzynarodowienie UMW
Umiędzynarodowienie to jeden z najważniejszych priorytetów rozwoju UMW i to w wielu obszarach – badań naukowych, dydaktyki, mobilności naukowców i studentów. Międzynarodowa współpraca jest bowiem inspiracją do rozwoju i kluczem do umiędzynarodowienia nauki. Dzięki tym działaniom społeczność uczelni – zarówno naukowcy, doktoranci, jak i studenci oraz pracownicy – ma szansę skorzystać z doświadczeń i wiedzy globalnej społeczności akademickiej. Wszyscy mogą pozyskać wiedzę i kompetencje, które pozwolą na realizację celów naukowych i zawodowych.
Prof. Marzena Dominiak po raz pierwszy w historii UMW w roku akademickim 2024/2025 pełni funkcję prorektora ds. umiędzynarodowienia, co oznacza, że jest odpowiedzialna za wszelkie działania uczelni związane z procesem umiędzynarodowienia.
– Umiędzynarodowienie w kontekście wyższych uczelni polega na włączaniu międzynarodowych standardów nauczania, współpracy z innymi uczelniami zagranicznymi, a także na pozyskiwaniu studentów i naukowców z różnych krajów. Celem umiędzynarodowienia jest podniesienie jakości kształcenia, zwiększenie mobilności studentów i pracowników naukowych oraz wzmocnienie pozycji UMW na arenie międzynarodowej – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, prorektor ds. umiędzynarodowienia UMW.
Umiędzynarodowienie umożliwia wymianę wiedzy, odkryć i doświadczeń. Pozwala na wykorzystanie potencjału badawczego naukowców i infrastruktury, podnosi poziom dydaktyki.
Dla instytucjonalnego umiędzynarodowienia UMW potrzebna jest praca każdej jednostki, każdego pracownika. Najlepiej ilustruje to piramida umiędzynarodowienia, której podstawą są właśnie studenci ED, rekrutacja i wszyscy pracujący na UMW – tzw. academic staff, czyli pracownicy naukowi i administracyjni. Ważne są projekty i programy np. zagranicznych wyjazdów Erasmus + i NAWA, czyli Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Ale nie tylko, także stworzenie odpowiednich warunków do opracowania innowacyjnych rozwiązań.
– Umiędzynarodowienie służy otwarciu uczelni, pozyskaniu najlepszych specjalistów w obszarze nauki, badań, dydaktyki, administracji. To wpływa na otoczenie społeczne, to naturalny kierunek rozwoju – dodaje prof. Dominiak, która wyznaczyła cele strategiczne w pięciu obszarach.
Kształcenie
Ważne jest, by jak najszybciej osiągnąć międzynarodowe standardy edukacyjne i zwiększyć mobilność akademicką studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich UMW. Organizacja międzynarodowych konferencji i warsztatów na temat innowacyjnych praktyk leczniczych i nowych technologii medycznych. Promowanie działań nastawionych na otwartą doskonałość naukowo-dydaktyczną. Organizacja seminariów i warsztatów, które koncentrują się na wykorzystaniu międzynarodowych doświadczeń w celu poszerzenia możliwości naukowych i dydaktycznych społeczności akademickiej UMW. Uruchomienie cyklu wykładów w otwartym dostępie w języku angielskim, promujących doskonałość naukowo-dydaktyczną uczelni. Przegląd i udoskonalenie programów i kursów oferowanych w języku angielskim w celu zapewnienia wysokiej jakości nauczania.
Rozwinięcie oferty krótkich form edukacyjnych w języku angielskim przy użyciu mikrocertyfikacji dla studentów i pracowników akademickich.
Nauka
Umocnienie pozycji UMW jako lidera w badaniach naukowych i promowanie współpracy międzynarodowej. Złożenie aplikacji HR Logo in Research jako potwierdzenie wysokiej jakości warunków pracy i rekrutacji dla naukowców w UMW. Przegląd i zwiększenie liczby kół naukowych w języku angielskim oraz promocja możliwości podejmowania działalności naukowej przez studentów ED na Uczelni. Zwiększenie możliwości mobilności studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu poprzez promowanie różnych programów wymiany międzynarodowej oraz stworzenie struktury wspierającej podróże studyjne i badawcze, aby umożliwić zainteresowanym zdobycie międzynarodowego doświadczenia edukacyjnego i naukowego.
Działalność kliniczna
Rozwój działalności klinicznej w UMW jako centrum doskonałości medycznej i miejsce innowacyjnych praktyk leczniczych. Udział w międzynarodowych programach badawczych i dydaktyczno-klinicznych, m.in. w ramach sieci EUGLOH, które umożliwią dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny i innowacyjnych metod leczenia. UMW angażuje się w międzynarodowe projekty badawcze, często finansowane przez europejskie i globalne programy naukowe. Dzięki temu naukowcy z UMW mogą pracować z zespołami badawczymi z różnych krajów nad nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie medycyny i nauk o zdrowiu.
Zarządzanie
Promowanie i wdrażanie międzynarodowych standardów etyki pracy we wszystkich obszarach działalności instytucji poprzez wypracowanie, wdrożenie i przestrzeganie klarownych zasad postępowania opartych na międzynarodowych normach etycznych
Trzecia misja
Pełne zaangażowanie uczelni w inicjatywy społecznej odpowiedzialności za otoczenie poprzez promowanie działań mających na celu poprawę zdrowia publicznego, edukację oraz ochronę środowiska naturalnego. Rozwijanie i promowanie ekologicznych rozwiązań zgodnie z międzynarodowymi, dobrymi praktykami. Udział w globalnych inicjatywach zdrowotnych poprzez zaangażowanie w międzynarodowe programy i projekty mające na celu walkę z globalnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak pandemie, choroby zakaźne czy otyłość. Udział w międzynarodowych kampaniach zdrowotnych poprzez organizowanie projektów we współpracy z zagranicznymi uczelniami i organizacjami zdrowotnymi, aby propagować najlepsze praktyki w zakresie zdrowia publicznego na całym świecie
Prof. Dominiak podkreśla jak ważne w tym wszystkim jest stworzenie międzynarodowego kampusu na UMW i filii. Od prowadzenia strony w języku angielskim, przez opracowanie nowych kierunków i polityki rekrutacyjnej dla studentów zagranicznych w oparciu o konsultacje z ambasadorami i konsulami honorowymi państw lub organizacji międzynarodowych do zwiększenie liczby afiliowanych wykładowców zza granicy, z renomowanych uczelni, prowadzących zajęcia w języku angielskim na wszystkich kierunkach i wydziałach UMW w wyniku nawiązania współpracy instytucjonalnej z międzynarodowymi uniwersytetami lub jednostkami naukowymi.
Ważne jest także prowadzenie regularnego i systemowego badania potrzeb interesariuszy zagranicznych oraz losów zawodowych zagranicznych absolwentów, prowadzenie analiz i doskonalenie umiędzynarodowienia w oparciu o ich wyniki.
– Takie działania nie tylko wzbogacają życie akademickie, ale także przyczyniają się do podnoszenia prestiżu UMW na arenie międzynarodowej – dodaje prof. Dominiak.
Fot. Tomasz Walów