Wróć do strony głównej
Aktualności | 24.05.2023

UMW partnerem projektu Open AED Map

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu został głównym partnerem merytorycznym projektu Open AED Map. Wspólna inicjatywa uczelni oraz stowarzyszenia Open Street Map ma na celu propagowanie wiedzy oraz informacji w zakresie konieczności wykonania szybkiej defibrylacji za pomocą AED.

– W ramach współpracy z Open Street Map, nasza Uczelnia będzie merytorycznie zaangażowana w rozwój map pokazujących rozmieszczenie zautomatyzowanych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Te nieocenione urządzenia mogą uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Dzięki dokładnym i aktualnym informacjom dostarczanym przez Open Street Map, będzie można skutecznie zlokalizować miejsca,
w których AED są dostępne, co pozwoli na szybszą i skuteczniejszą reakcję w sytuacjach krytycznych – mówi Dominika Szachniewicz, p.o. Dyrektor Generalna UMW.

– Skuteczne prowadzenie resuscytacji opiera się na dobrych jakościowo uciśnięciach klatki piersiowej oraz wykonaniu szybkiej defibrylacji przy pomocy AED. W momencie, gdy użyjemy defibrylator w czasie 3-5 minut od nagłego zatrzymania krążenia, szanse na przeżycie poszkodowanego wynoszą około 70% - wyjaśnia dr Paweł Gawłowski, Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator merytoryczny projektu. – Niezbędna jest tu jednak wiedza, gdzie takie urządzenia się znajdują. Ideą projektu „akcjAEDukacyjna-UMED dla serca”, który już od kilku lat prowadzi uczelnia, jest między innymi podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia wczesnej defibrylacji.

 – Dzięki współpracy z Open Street Map, aktywnie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu – dodaje Dominika Szachniewicz.

– Niestety, z własnego doświadczenia muszę przyznać, że wciąż wielu chorych trafiających do naszego ośrodka po NZK, pomimo przywrócenia czynności serca przez zespoły ratownictwa medycznego, ma bardzo złe rokowanie. Jedną z głównych przyczyn jest ciągle opóźnienie w podejmowaniu efektywnej resuscytacji przez świadków zdarzenia – podkreśla dr hab. Robert Zymliński z Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej (Instytut Chorób Serca UMW). – Dane statystyczne pokazują, że wskaźniki czynności resuscytacyjnych podejmowanych przez osoby postronne wynoszą średnio 58 proc. To bardzo zła wiadomość, ponieważ ponad 40 proc. chorych jest pozbawionych szansy na przeżycie lub jest narażonych na trwałe uszkodzenie mózgu w wyniku zatrzymania pracy serca.

Serwis Open AED Map to jedna z największych baz lokalizacji urządzeń AED na terenie Polski i świata.

Obecnie na stronie www.openaedmap.org  znajduje się ponad 70 tysięcy lokalizacji urządzeń AED na całym świecie, w tym 5,5 tysiąca w samej Polsce. Każdy z nas może nie tylko sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy defibrylator, ale samemu też może dodać nową lokalizację.

– Jako społeczność akademicka naszego Uniwersytetu Medycznego możemy wspólnie rozbudowywać mapę, do czego serdecznie zachęcam. Być może właśnie chwila na wprowadzenie danych o lokalizacji AED może uratować komuś życie – mówi dr Gawłowski.

Lokalizator defibrylatorów dostępny jest także w formie aplikacji na urządzenia mobilne - Mapy AED - defibrylatory w App Store i na Google Play.

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 24.05.2023 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 24.05.2023