Wróć do strony głównej
Aktualności | 28.10.2021

Uroczyste posiedzenie Senatu UMW

Wręczenie gratulacji nowym profesorom belwederskim oraz nowo wybranym kierownikom jednostek wypełniło uroczystą część posiedzenia Senatu UMW. Spotkanie odbyło się 27 października 2021 roku.

Nominacje profesorskie od Prezydenta RP odebrali w ostatnim czasie prof. Adrian Doroszko z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej oraz prof. Błażej Misiak związany z Katedrą Psychiatrii.

Prof. A. Doroszko
Prof. B. Misiak

W tym roku akademickim wprowadzony został także zwyczaj pojawiania się na Senacie nowo wybranych kierowników jednostek uczelnianych. Każdy z nich w kilku słowach przybliża senatorom najważniejsze cele, jakie stawia sobie i swoim współpracownikom.
prof. J. Gburek

Prof. Jakub Gburek kierujący Zakładem Biochemii podkreślał, że jego jednostka specjalizuje się w badaniach statyn o wielu aktywnościach biologicznych, wiele rozpoczętych projektów może mieć zastosowanie do kluczowych problemów od aktywności przeciwnowotworowej poczynając po choroby otępienne. Prof. Jakub Gburek podzielił się planem, żeby prowadzone w jego jednostce badania podstawowe w większym stopniu przekładały się na praktyczne zastosowania umożliwiając aplikowanie o granty w ramach NCBiR-u.

Prof. A. Hałoń
 Dziękując za zaufanie prof. Agnieszka Hałoń podkreśliła, że chciałaby, że Katedra Patologii Klinicznej i Doświadczalnej była nowoczesna i zaistniała jak najlepiej w obszarze kształcenia, nauki, ale też w obszarze klinicystyczno-diagnostycznym.

Prof. K. Kałwak
Prof. Krzysztof Kałwak podzielił się nadzieją, że będzie godnym następcą prof. Alicji Chybickiej w Katedrze i Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Podkreślał, że planuje rozwijać to, co zostało zapoczątkowane – granty ABM-u. W planach ma także, by uruchomić w kolejnym roku terapię genową pierwotnych niedoborów odporności. Prof. Krzysztof Kałwak zadeklarował gotowość współpracy i poprosił o wsparcie jednostki, z którymi wspólnie rozwijać mógłby immunoterapię w różnym zakresie.

Prof. B. Małkiewicz
Nowo wybrany kierownik Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej dr hab. Bartosz Małkiewicz podkreślił, że obejmuje jednostkę, która jest najmłodszym dzieckiem na uczelni, przed którym stawia się bardzo duże wymagania. Kluczowym celem jest utworzenie uniwersyteckiego centrum chirurgii robotycznej. – Jesteśmy częścią większej struktury, musimy postawić nacisk na nowoczesne technologie i dzięki temu sprawić, by nasze Centrum Urologii stało się wizytówką urologii w Polsce, a potem może nawet szerzej – mówił dr hab. Bartosz Małkiewicz. 
Prof. R. Zdrojowy
– Robotyzacja jest niezbędnym kierunkiem rozwoju, bez tego nie możemy funkcjonować. Warto podkreślić, że Klinika Urologii, którą reprezentuję jest jednostką bardzo dobrze działającą naukową – to czołowe miejsce w corocznym rankingu jednostek naukowych – podkreślał prof. Romuald Zdrojowy.

prof. B.Sozańska
 Dr hab. Barbara Sozańska, prof. Uczelni objęła kierownictwo I Katedry Kliniki Pediatrii, Alergologii i Kardiologii podkreślając mocne naukowe konotacje jednostki realizującej projekty w międzynarodowej współpracy. – Proszę trzymać kciuki; jest, co robić – podkreślała prof. Sozańska.
prof. P.Ziółkowski
Fot. Tomasz Walów

Prof. Piotr Ziółkowski obejmując Zakład Patologii Klinicznej i Doświadczalnej podkreślał naukowe plany – w tym zaangażowanie w projekt prowadzony wspólnie z PORTem i Politechniką Wrocławską.
 

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 28.10.2021 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 28.10.2021