Wróć do strony głównej
Aktualności | 07.03.2017

„Uruchamiamy dzieciaki” vol.3: co działo się na konferencji?

W nowym miejscu, lecz niezmiennie na jeden temat: zapobiegania otyłości wśród dzieci. Tym razem na spotkaniu mówiono o suplementach, smogu i motywowaniu do aktywności fizycznej.  

Trzecia konferencja z serii „Uruchamiamy dzieciaki” odbyła się w na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej przy ulicy Borowskiej, a poruszane na niej tematy zasugerowali sami uczestnicy. Jednym z nich był związek smogu z chorobami układu oddechowego, o którym mówił dr hab. Tomasz Zatoński. – Z powodu smogu we Wrocławiu żyje się o prawie rok krócej – przestrzegał, omawiając skład i skutki częstej ekspozycji na zanieczyszczenia. Ekspert zwracał także uwagę, że to właśnie dzieci są najbardziej podatne na szkodliwe działanie szkodliwych związków zawartych w zanieczyszczonym powietrzu i przestrzegał przed uprawianiem sportu na zewnątrz w warunkach dużego stężenia pyłów. Wysiłek powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej, co sprawia, że do naszego organizmu trafia więcej szkodliwych substancji. 

Wykład o smogu

Kolejnym z proponowanych tematów, czyli suplementami diety, zajęła się specjalistka ds. żywienia mgr Alicja Basiak, która przede wszystkim przestrzegała przed uleganiem sugestywnym reklamom. – Suplementy działają tylko w przypadku niedoborów, które można zniwelować, odpowiednio różnicując dietę dziecka – podkreślała prelegentka. Z cytowanych przez nią badań wynika, że polskim nastolatkom najczęściej brakuje witaminy D, obecnej przede wszystkim w rybach, ale też kwasu foliowego, beta-karotenu i witaminy E. Kiedy więc warto suplementować? Gdy niedobory są związane z chorobą bądź wynikają z alergii pokarmowych lub diety, na przykład wegańskiej bądź wegetariańskiej. 

Wykład o suplementach

Żeby walczyć  z otyłością, trzeba umieć o niej rozmawiać, o czym mówiła psycholog Małgorzata Kaczmarek-Fojtar. – O otyłości powinniśmy mówić, używając języka, który nie stygmatyzuje i nie obraża, nie strasząc, ale edukując i pokazując wyjście z sytuacji – przekonywała ekspertka. Dzieci z otyłością zmagają się z niską samooceną i niechęcią rówieśników, więc dorośli nie mogą dodatkowo wpędzać ich w poczucie winy, ale wskazywać rozwiązania i wspierać w dążeniu do pozytywnych zmian. – Często bywa tak, że dziecko chce zmiany, ale nie potrafi jej zrealizować – tu zaczyna się rola dorosłego – mówiła psycholog. – Warto zacząć od stawiania dziecku krótkoterminowych i łatwych w realizacji celów, takich jak prowadzenie dzienniczka żywieniowego. 

Wykład psychologa

Olimpijczyk Paweł Rańda również zwracał uwagę na rolę pozytywnej motywacji, która w przypadku dzieci zazwyczaj płynie z obserwacji dorosłych, rodziców, ale też autorytetów. – W dzieciach nie można zabijać potrzeby ruchu, w końcu mistrzowie olimpijscy często rodzą się na placach zabaw – podkreślał.  Dlatego właśnie o motywację do aktywności trzeba zadbać jak najszybciej, gdy sport wciąż kojarzy się z zabawą, a ciekawe zajęcia z kreatywnymi nauczycielami są w stanie uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Przykładem mogą być zajęcia hokejowe, o których mówiła Aldona Maziak, prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego WTH Wrocław. Ta dyscyplina sportu wbrew pozorom nie jest sezonowa. Zimą zawodnicy rywalizują na łyżwach i lodowisku, a latem zamieniają je na rolki. 

Wykład Pawła Rańdy

Kolejne spotkanie z serii „Uruchamiamy dzieciaki” odbędzie się 27 marca, również na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej przy ul. Borowskiej 211.

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 07.03.2017 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 08.03.2017